ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bítov (hrad)

Nad překrásnou Vranovskou přehradou, nedaleko od města Vranov stojí hrad Bítov, který byste při svých cestách rozhodně neměli minout. 

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bítov 1, Bítov
GPS: 48.94364920, 15.70058780
Bítov (hrad) map

Bítov (hrad) - zajímavosti


Hrad Bítov byl založen v 11. století, aby chránil přemyslovský stát.  Ve druhém patře se dnes nachází zajímavá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat a trofejí, založená bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu. Nově je k nahlédnutí také hradní panská kuchyně.


Vybrat si můžete ze 3 okruhů s průvodcem. V nabídce je Palác, Zbrojnice a Hladomorna spolu s mučírnou.  Poslední dva okruhy jsou však otevřeny pouze během hlavní sezony nebo při mimořádných kulturních akcí.  Pokud si raději prohlížíte památky sami bez průvodce, bude vám  bez problémů vyhověno.


Vlastní prohlídka zahrnuje prohlídku nádvoří, novogotické kaple, hradní zahrady barona Jiřího Haase a sezónní výstavy. V ceně je také prohlídka příšer na téma "Erbovní bestie" v prostorách sklepení bývalého pivovaru. Ve zbrojnici jsou k nahlédnutí nejrůznější zbraně. Je zde představena práce zbrojířů z 16. století a také zajímavá díla puškařů. 
Doporučujeme také dnes již tradiční vánoční prohlídku, která se koná v období adventu vždy od 10.00 do 15.00 hodin. Čeká vás vůně cukroví, punče a všudypřítomné koledy. Na závěr si pochutnáte na malém občerstvení v panské hradní kuchyni.


Okolí


V okolí můžete navštívit vodní nádrž Vranov, Palliardiho hradisko, přírodní památku U Doutné skály, Hrad Cornštejn, Hrad Frejštejn a Zámek Vranov nad Dyjí.

 

Autor: Lenka Zelnitiusová