ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Landštejn (hrad)

Jihočeský kraj vás přitáhne stejně jako mnohé jiné turisty skvělými památkami a náleží mezi ně i hrad Landštejn, nacházející se nedaleko města Nová Bystřice. Historie královského hradu Landštejn začala po roce 1222, kdy vznikl mohutný strážní hrad pro zabezpečení zemských hranic. Mezi majiteli hradu se objevily významné rody – Landštejnové, Krajířové z Krajku, Černínové z Chudenic, páni z Herbsteina a Sternbachové.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Landštejn 2, Staré Město pod Landštejnem
GPS: 49.02672580, 15.23202890
Landštejn (hrad) map

Landštejn (hrad) - zajímavosti

Románské jádro hradu se později rozšířilo o stavební prvky z pozdní gotiky a renesance. Za Krajířů z Krajku vypadal hrad jako prostorný palác se třemi patry, kde nechybělo horkovzdušné topení, nová kaple a několikadílná renesanční okna. Krajířové potřebovali přepychové bydlení v reprezentačním sídle pro pohodlnější žití, což se jim povedlo a zůstali tady až do roku 1579. Zděděné panství prodala Anna Roupovská Štěpánu z Einzigu a posléze hrad čekalo období, kdy se majitelé rychle střídali a hrad začal být trvale neobydlený. Zůstalo tu pouze centrum hospodářské správy.

Startovním bodem pro postupnou zkázu hradu se stal rok 1771, kdy uhodil blesk do velké věže a vznikl zničující požár. Obytná část hradu se značně poškodila a dřívější proslulé sídlo šlechty se stalo opuštěné. Objekt chátral a obyvatelé okolních vsí si z hradu udělali zdroj stavebního materiálu. Zřícenina se stala cílem pro výlety a na občasné prohlídky sem jezdili i jeho poslední soukromí majitelé – Sternbachové z Rakouska. Rakouský hraběcí rod vlastnil hrad až do roku 1945, poté ho vyvlastnil stát. Landštejn prošel rozsáhlou rekonstrukcí už od roku 1972 a v roce 1990 mohl být zpřístupněn pro veřejnost. Během prohlídky můžete obdivovat zajímavou architekturu, expozici archeologických nálezů, dobově zařízené prostory s předměty tehdejšího každodenního života a mince z nejrůznějších období. Nevynechte výstup do vyhlídkové věže, odkud se vám naskytne pěkný rozhled do okolí.

 

Autor: Petra Nachtmanová