ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rokytnice v Orlických horách (zámek)

V krásném prostředí Orlických hor, nedaleko Rychnova nad Kněžnou, Vamberka a zámku Doudleby nad Orlicí, leží město Rokytnice v Orlických horách a v něm, přímo na Masarykově náměstí, najdeme zámek.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. T. G. Masaryka 1, Rokytnice v Orlických horách
GPS: 50.16559000, 16.46417000
Rokytnice v Orlických horách (zámek) map

Rokytnice v Orlických horách (zámek) - zajímavosti

Jak už to u zámků velmi často bývá, byl i zámek Rokytnice v Orlických horách vystavěn v místech, kde kdysi stávala tvrz. Tu zde nechal vybudovat Jan Lick z Rýzmburka v letech 1548 - 1553, ale po mnoho let zde nestála. Už v roce 1600 ji Kryštof Maušvic z Armenruh nechal zbořit a na jejím místě vystavět renesanční zámek, který roku 1734 prodělal barokní přestavbu.

Zámek v Rokytnici v Orlických horách je umístěn při východní vyvýšené části náměstí a má podobu jednopatrové budovy o čtyřech křídlech se čtvercovým dvorem. Přízemní ochoz zámku se otevírá velkými oblouky. V průčelí zámku se nachází erb Nosticů a v severním křídle je rizalit se zámeckou barokní kaplí Petra a Pavla. Přízemní místnosti jsou zaklenuté, v prvním patře mají všechny plochý strop.

V patře zámku se nachází honosný sál s podkovovitým půdorysem a zdmi i stropem bohatě dekorovanými štukovou výzdobou ze 17. století. V zámku jsou také umístěny dvoje kamna ze 17. století, dekorované barevnými figurálními kachlemi. V jednom z pokojů se nachází krásná intarzovaná podlaha a v jižním křídle stojí za zmínku čtyři tapetované pokoje z 19. století.

Roku 1918 sloužily prostory zámku po krátkou dobu menšinovým školám. Až do roku 1945 zámek vlastnili Nostic - Rieneckové a po delší dobu sloužil školství. Před revolucí byl zámek v majetku ČKD Praha.

 

Autor: Andrea Štyndlová