ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Doksy (zámek)

Město Doksy leží poblíž břehu Máchova jezera, ve směru ne jihovýchod od České Lípy. V historických pramenech je poprvé zmiňováno v souvislosti s rokem 1293 a později pak s osobností Karla IV., který toto město hodně podporoval, udělil mu významná privilegia a roku 1367 zde nechal založit rybník, dnešní Máchovo jezero.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Valdštejnská 183, Doksy
GPS: 50.56495830, 14.65267250
Doksy (zámek) map

Doksy (zámek) - zajímavosti

Renesanční zámek, který je bezesporu dominantou celého města, vznikl během první poloviny 16. století, v době, kdy zdejší panství vlastnil Mikuláš Zajíc z Házmburku. Právě on zde nechal renesanční sídlo vystavět především z důvodu, že nedaleký hrad Bezděz už příliš nevyhovoval nárokům na pohodlné bydlení. Původní část zámku se v podstatě zachovala do současné doby a tvoří západní křídlo současného zámku.

S další výstavbou pak pokračoval Václav Berka z Dubé, který nechal vystavět další křídlo. O své panství přišel díky konfiskaci po bitvě na Bílé hoře, a tak tento majetek následně připadl Albrechtovi z Valdštejna, který mimo jiné vlastnil i hrad Valdštejn. Poté, co byl zavražděn, stal se novým majitelem zámku Doksy Walter Buttler, jeden z těch, kteří se na jeho vraždě podíleli. Po jeho smrti však rod Valdštejnů zámek odkoupil zpět a vlastnil ho až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

Zámek Doksy byl během doby, kdy jej vlastnili Valdštejnové, několikrát upravován, přičemž poslední radikální úpravu představovala rekonstrukce a přestavba interiéru ve 20. století.

Z architektonického hlediska je zámek Doksy, nacházející se v centru stejnojmenného města, velmi zajímavý. Jedná se trojkřídlou renesanční a barokní budovu, kterou obklopuje anglický park. Západní křídlo je renesanční, jedná se o původní panský dům a má výrazné volutové štíty. Jižní křídlo má dvě patra, je "spojovací" a vystavěné ve stylu raného baroka. Je charakteristické svými opěrnými pilíři a balkóny. Nejmladším křídlem je křídlo východní, patrové, opatřené čtverhrannou věží o třech patrech. Z původních zámeckých interiérů se nedochovalo takřka nic. Díky úpravám ve 20. století byly de facto zničeny.

V současné době není zámek Doksy veřejnosti přístupný.

 

Autor: Andrea Štyndlová