ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Liebigův zámeček (zámek)

Liebiegův zámeček patří k těm nejvýznamnějším libereckým stavbám. Zámeček je vlastně honosnou rodinnou vilou, kterou nechal vystavět na přelomu 19. a 20. století baron Theodor Liebieg.

Liebigův zámeček (zámek) Liebigův zámeček (zámek)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jablonecká 8/31, Liberec
GPS: 50.76801500, 15.06782580
Liebigův zámeček (zámek) map

Liebigův zámeček (zámek) - zajímavosti

Vilu naleznete v zatáčce na Jablonecké ulice jen kousek od Harcovské přehrady. Jde o vskutku výstavní sídlo vybudované v secesním stylu je hotovou libereckou architektonickou perlou. Thedor Liebig zámeček nechal postavit vedle svých továren. Budova s polygonálním arkýřem má jedno patro a nechybí zde ani napodobenina hrázděného zdiva. O stavbu se postaral Adolf Bürger a skládá se ze dvou budov. Druhá budova byla postavena o něco později architektem W. Moldheimem.  Poslední třetí část byla postavena již v minulém století, je nasměrována k Harcovskému potoku, jenž lemuje. Poslední část má na svědomí další významný architekt – Richard Wojatscheck. Poslední budova je již ovlivněna anglickým stylem. Tato budova představuje dominantu celého komplexu.

Součástí zámeckého komplexu je i park, v němž byl ještě před válkou vybudován protiletecký kryt.

Po válce zámeček potkal stejný osud jako mnoho jiných budov v Česku. Liebiegové byli nuceni opustit Československo a vila zůstala opuštěná. Teprve až koncem sedmdesátých let byla do budovy umístěna školka, a pak i vedení textilní společnosti. Po krachu textilky zámeček odkoupilo město, pořádně jej zrekonstruovalo a dnes komplex slouží k pořádání různých akcí, svateb a sídlí zde různé společnosti.

Kdo byl Theodor von Liebig?

Byl to baron, podnikatel, továrník a vnuk zakladatele rodinné firmy. Již ve svých 18 letech řídil 14 podniků. A nutno říct, že si vedl dobře, protože byl jedním z nejúspěšnějších a nejbohatších podnikatelů své doby. Jistě vás zaujme i ta skutečnost, že se jednalo o vůbec prvního Čecha s vozem a řidičákem a teprve třetího řidiče v celé habsburské monarchii.

 

Autor: Adriana Dosedělová