ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bruntál (zámek)

Netradiční dispozice kruhové výseče a renesanční arkádové nádvoří vytváří z bruntálského zámku zvláštní zámeckou stavbu, z tohoto hlediska v České republice ojedinělou. Zámek v Bruntále kromě toho posloužil také coby kulisa k natáčení pohádek Zlatník Ondra nebo Císař a Tambor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecké náměstí, Bruntál
GPS: 49.99050000, 17.46466000
Bruntál (zámek) map

Bruntál (zámek) - zajímavosti

Ve Slezsku patří právě bruntálský zámek k těm nejvýznamnějším objektům stejného druhu. Jedná se o renesanční zámek s barokními úpravami, který disponuje původním mobiliářem a vzácnými nástěnnými malbami z období rokoka. Stavební vývoj zámku v Bruntále trval víc jak pět století a započal v období pozdní gotiky, kdy byl na jeho místě zbudován hrad, který prošel renesanční a později barokní přestavbou. Další úpravy zámek prodělal v 19. a 20. století.

V současné době jsou ty nejcennější interiéry přístupné veřejnosti. Nejstarší část zámku, tzv. Starý palác, tvoří sály, které jsou dnes využívány k muzejní expozici, zaměřené na řemesla, přírodu zdejšího kraje a regionu. V zámku totiž sídlí regionální Muzeum v Bruntále, muzejní knihovna a také fotoarchiv a fotooddělení. Pod správu Bruntálského regionálního muzea spadá také hrad Sovinec nebo objekt bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku, kde se v historii vyráběly kosy.

Součástí zámku je i rozlehlý zámecký park se salla terenou, torzem městských hradeb s baštami a jezírkem.

V současné době jsou některé ze sálů bruntálského zámku využívány pro konání divadelních představení, svateb, koncertů a jiných kulturních akcí, které se někdy přenesou i do prostor zámeckého parku nebo nádvoří.

 

Autor: Andrea Štyndlová