ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Troja (zámek)

Pokud jste se v Pražské zoologické zahradě pobavili se zvířátky a máte chuť na něco kulturnějšího a historičtějšího, navštivte zámek Troja právě poblíž zoologické zahrady. Na pravém břehu Vltavy v městské části Troja stojí barokní stavba se zámeckou zahradou. V jejím areálu naleznete i konírnu nebo vinotéku, v zahradě malé bludiště, ovocné i okrasné dřeviny, vázy, fontány a oranžerie. Prohlídkou Trojského zámku určitě nebudete zklamáni.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Trojského zámku 4/1, Praha 7
GPS: 50.11635810, 14.41291420
Troja (zámek) map

Troja (zámek) - zajímavosti

Volně přístupný zámek

Prohlídku si můžete zařídit zcela podle sebe – pokud přijdete v návštěvních hodinách, je přístup do zámku volný. Obdivovat můžete freskovou výzdobu, milovníkům obrazů je určena výstava sbírek českého malířství 19. století. Z hlavního sálu zámku vejdete po schodišti vyzdobeném sochami přímo do parku. Park je výborně udržován a je z něj krásný výhled nejen na zámek, ale i na vinice a kapličku sv. Kláry. Zámek byl inspirován římskými předměstskými vilami, park je ve stylu francouzském. Zámek Troja je ukázkou obliby antického odkazu a obliby Orientu.

Zámek Trója byl inspirován Itálií

Zámek Troja byl postaven v 17. století Václavem Vojtěchem ze Šternberka. Projektant čerpal inspiraci v Itálii, na výzdobě se podíleli italští a nizozemští tvůrci. Jedná se vlastně o letohrádek, protože zámek se nedá vytápět, atak je přístupný pouze v létě. Tři křídla a terasovitá zahrada jsou ve stylu římských vil. Vinice na druhé straně komunikace také patřila k zámku, ale byla oddělena.

O názvu zámku Trója

Přemýšleli jste o tom, odkud se vzal název zámek Troja a vlastně i celá okolní čtvrť? Pak si dobře prohlédněte celý zámek a zvláště zámecké schodiště. Antický motiv, který vidíte v celém zámku, je trojská válka, na schodišti je zobrazen boj antických bohů s Titány a jejich svržení do Tartaru. Jedná se vlastně o symbol porážky reformace v českých zemích.

 

Autor: Helena Syslová