ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lány (zámek)

V obci Lány a přilehlém okolí je mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu. Nejznámějším a nejvýznamnějším objektem, který vám chceme přiblížit, je lánský zámek. Vydejte se tedy do Středočeského kraje, do okresu Kladno a podívejte se na místa, která jsou jedním ze symbolů naší republiky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká, Lány
GPS: 50.12393190, 13.95624030
Lány (zámek) map

Lány (zámek) - zajímavosti

Je rok 1392, v Čechách vládne král Václav IV, syn Karla IV a na dřevěné tvrzi v Lánech sídlí pan Hašek z rodu Kladenských z Kladna. Jedním z dalších majitelů je rod Zejdliců, který na místě dřevěné tvrze buduje tvrz kamennou, v renesančním slohu. Pozdější majitel, Bořita z Martinic prodává tvrz i Lány císaři Rudolfu II. Ten přestavuje tvrz na lovecký zámeček, který v polovině 17. století čeká další proměna, tentokrát ve stylu baroka. Zásadní změnou a rozšířením prochází stavba v době, kdy ji vlastní rod Valdštejnů.

Nejvýrazněji ovlivňují vzhled zámku Fürstenberkové, kteří ho získávají na počátku 18. století. V průběhu necelých dvou set let se zámek rozrůstá do dnešní podoby. Hlavní budova se stává třípatrovou dominantou rozsáhlého parku a je propojena nadzemním přístupem s nově postaveným rokokovým kostelem. Vzniká i novogotická budova koníren. Kromě hlavních budov je vystavěn například skleník, včelín i hospodářské a technické budovy. To vše je citlivě propojeno parkovými úpravami.

Nemalý podíl na kráse a funkčnosti tohoto sídla má Josiph Plečnik, který je v době první republiky dvorním architektem Pražského hradu. Poté, co stát zámek v roce 1921 odkupuje, navrhuje a realizuje J. Plečnik podle Masarykových pokynů poslední významnou rekonstrukci lánského zámku i zámeckého parku. V té době získává zámek, díky jednoduchosti a čistotě stylu, důstojný charakter reprezentativního odpočinkového sídla nově vzniklé republiky.

Jeho reprezentativnost poněkud vezme za své, když na Pražský hrad a do vedení státu nastupuje vládnoucí garnitura předrevoluční doby.

V současnosti ale zámek opět postupně získal zpět svou důstojnost a krásu. Volně přístupný je od jara do podzimu pouze park. Zámecké interiéry byly zpřístupněny jen několikrát ve své historii. Zatím naposledy to bylo v roce 2012.

Nechcete-li čekat možná několik dalších let na šanci shlédnout prostory zajímavé svou historií, architekturou i symbolikou, vyhledejte si na stránkách České televize dokument Deset století architektury. Jeden z dílů je věnovaný zámku Lány.

 

Autor: Ivana Dondová