ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Harasov (zřícenina)

Říká se mu také Krvomlejn a jeho zbytky najdeme na ostrohu u rybníka Harasov poblíž osady Harasov na cestě mezi Lhotkou u Mělníka na Kokořínský Důl.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Harasov, Vysoká
GPS: 50.41135560, 14.56833610
Harasov (zřícenina) map

Harasov (zřícenina) - zajímavosti

Historie Harasova

Hrad Harasov byl vystavěn členy rodu Hrzánů kolem 14. - 15. století, pravděpodobně Dobešem z Újezda, majitelem dvora v Chlumíně, ale jedna z teorií praví, že zakladatelem byl Pešek Hrzán z Újezda. Jindřich, syn Dobeše, se stále ještě psal po Harasově, ale nevíme jistě, zda sám ještě Harasov obýval. Později se Hrasov dostal do statku Chodeč, pak byl odkoupen Václavem Šťastným Pětipeským.

Sklepy hradu Harasova dlouho využívali mlynáři z Nového mlýna, kteří si prostory postupně upravovali. Během 19. století došlo k vytesání dalších sklepů až byla zničena původní dispozice hradu.

Sklepy pak byly upraveny na rekreační skalní obydlí, kterémužto účelu slouží doposud. Předhradí je od jádra hradu odděleno příkopem a další dva příkopy pak chránily vlastní hrad.

Už v 17. století byl Harasov pustý. V jedné ze skalních stěn pod hradem se dodnes dochoval vytesaný reliéf Ježíše Krista.

Krvomlýn a jeho legenda

Název Krvomlýn si toto místo získal díky legendě, která vypráví o tom, že ve zdejší tvrzi kdysi žil Slavibor z Hrádku, který měl půvabnou dceru Ludmilu. Ta se zamilovala do Břetislava, syna Miloty z Vidimi, který však jejich lásce nepřál a do jejich tajné skrýše nastražil samostříl.

Ludmilu zbraň těžce zranila, zemřela v náručí svého otce a neustále volala jméno svého milence. Ludmilin otec se mylně domníval, že právě Břetislav je oním vrahem a vymyslel pomstu: na hradě vystavěl vodní kolo propojená s popravčími stínadly.

Mlýn nejprve zabil Břetislava a později i celou jeho rodinu. Nakonec se mlýn stal osudný i svému vynálezci. Tehdy krvomlýn vraždil naposledy...

Říká se, že se na úpatí harasovské skály občas zjevuje duch Ludmily, která čeká, až k ní Břetislav připluje na loďce. Když se setkají, tak se obejmou, společně pak nasednou do loďky a zmizí.

Z Kokořína na Harasov

Zřícenina hradu Harasov obvykle nebývá na mapách značená. Od Kokořína je vzdálena asi 3 km a dojdete k ní, vydáte-li se sem po červeně značené turistické stezce (směrem na jih).

 

Autor: Andrea Štyndlová