ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sokolí hnízdo (zámeček)

Výletní zámeček Sokolí hnízdo je už takřka nedílnou součástí malebného koutu Českého Švýcarska a především Pravčické brány, v jejíž těsné blízkosti stojí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Výletní zámeček Sokolí hnízdo, Hřensko
GPS: 50.88401690, 14.28148390
Sokolí hnízdo (zámeček) map

Sokolí hnízdo (zámeček) - zajímavosti

Ještě na počátku 19. století v místech dnešního zámečku stál menší domek se zdmi pobitými kůrou, který plnil funkci výčepu. Iniciátorem výstavby výletního zámečku byl Edmund Clary-Aldringen, který stavbu, dokončenou roku 1881, nazval příznačně Sokolí hnízdo.

Původně mělo Sokolí hnízdo plnit funkci hotelu, kde měli být ubytovaní významní hosté rodu Clara-Aldringen. V současné době je zde restaurace, dekorovaná původními malbami, dobovou podlahou i obložením stěn. Kouzelný výhled se vám naskytne z terasy restaurace. Vidět je odtud nejen Pravčická brána, ale i okolí Sokolího hnízda.

První patro výletního zámečku je v současné době využíváno pro expozici fotografií Julia Puflera.

Výletní zámeček byl pojmenován po sokolech, kteří hnízdí ve zdejších skalách, a které je tady možné poměrně často zahlédnout.

TIP: v blízkosti Sokolího hnízda se nachází hned několik vyhlídek, které stojí za návštěvu. Nejbližší se nachází u Pravčické brány a další jsou pak rozesety po skalách v okolí.

Sokolí hnízdo a jeho historie

Zámeček Sokolí hnízdo byl vystavěn během jediného roku, což byla doba poměrně výjimečná vzhledem k tomu, jak je samotná stavba rozsáhlá. Na jejím vzniku se podíleli dělníci z Itálie, kteří v tehdejší době byli nejlevnější pracovní silou.

V okolí zámečku byly vybudovány vyhlídky, ke konci 70. let 19. století proběhlo vydláždění přístupové cesty do Hřenska a vybudování promenády k Mezní Louce.

Jak se sem dostat?

Pokud se k Sokolímu hnízdu vydáte autem, pak je ideální zaparkovat ho v Hřensku na placeném parkovišti u restaurace Klepáč, popřípadě v Mezní Louce na parkovišti u hotelu Mezní Louka. K Pravčické bráně a Sokolímu hnízdu vás pak dovede červeně značená turistická stezka.