ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kroměříž (zámek)

Zhluboka se nadechněte, to co cítíte, jsou tisíce rostlin ze zahrad Kroměřížského zámku, který patří mezi nejvýznamnější zahradní díla na celém světě! Pojďte s námi najít východ z Labyrintu a odpočinout si od každodenního shonu. Vítejte na zámku Kroměříž.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sněmovní nám. 1, Kroměříž
GPS: 49.30011390, 17.39299190
Kroměříž (zámek) map

Kroměříž (zámek) - zajímavosti

Prvním známým majitelem trhové osady Kroměříž se stal roku 1110 olomoucký biskup Jan II. Od té doby byla majetkem biskupství olomouckého. V polovině 13. století povýšil biskup Bruno ze Schauenburgu Kroměříž na město a na místě dnešního zámku postavil gotický hrad. Za úřadování Stanislava Thurzy byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V období třicetileté války byl zámek dobyt a zničen švédskými vojsky. Obnovu zámku i města uskutečnil biskup Karel II. z Lichtenštejna – Kastelkornu podle projektů císařských dvorních architektů. Roku 1752 propukl požár, který zničil druhé poschodí a interiéry zámku. Ve 20. století došlo na rekonstrukci zámecké věže, po jejím vypálení německými vojsky. Od roku 1998 je komplex zámku a zahrad zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na zámku si můžete prohlédnout Lovecký sál s hracími stolky, ruským kulečníkem a sbírkou loveckých trofejí a zbraní. Růžový salonek je unikátní bílým neorokokovým nábytkem, pětidílným benátským zrcadlem s konzolovým stolkem a osmnáctiramenným lustrem s květinovými motivy. Portrétní galerii nejvýznamnějších olomouckých biskupů a arcibiskupů shlédnete v Poradním sále, kde roku 1848 zasedal Ústavodárný říšský sněm rakouských národů.

K zámku Kroměříž neodmyslitelně patří také zahrady. Tou první je barokní geometricky koncipovaná Květná zahrada, vybudovaná olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu. K zámku přiléhá Podzámecká zahrada s jezírkem, přírodně krajinářský park, z 19. století. Podzámecká zahrada vznikala od 15. století, v 17. století byla přebudována na barokní zahradu a ve století 19. byla přebudována na stylový krajinářský park o velikosti 64 ha. Najdete zde mnoho vodních prvků, jako jsou potůčky a jezírka, romantické stavby i sochařskou výzdobu. Hlavní část Květné zahrady byla vybudována v letech 1665 – 1675. Najdete zde prvky pozdně renesanční italské zahrady, ale i francouzský barokní klasicistní styl.  Můžete se projít po 244 m dlouhé Kolonádě, nahlédnout do historických skleníků nebo si odpočinout u Rotundy.

Arcibiskupský zámek Kroměříž musíte vidět na vlastní oči. Architektura, zahrady a sbírky patří k nejhodnotnějšímu kulturnímu dědictví naší země.

 

Autor: Marie Bukovinská