ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Podzámecká zahrada Kroměříž

Když se řeknou slova: zahrady a Kroměříž, většině lidí se nejprve vybaví Květná zahrada v Kroměříži. Jenže ta v Kroměříži není jedinou zahradou ze seznamu UNESCO. I když je tato druhá zahrada méně známá, je mnohem větší, původně starší, ale dokončena byla až po Květné zahradě. Návštěvníkům tato zahrada poskytuje mnohem více aktivit a atrakcí. Jedná se o tzv. Podzámeckou zahradu, kterou naleznete v těsné blízkosti Kroměřížského arcibiskupského zámku.

Podzámecká zahrada Kroměříž Podzámecká zahrada Kroměříž Podzámecká zahrada Kroměříž Podzámecká zahrada Kroměříž Podzámecká zahrada Kroměříž Podzámecká zahrada Kroměříž

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kroměříž
GPS: 49.30492000, 17.39222000
Podzámecká zahrada Kroměříž map

Podzámecká zahrada Kroměříž - zajímavosti

Podzámecká zahrada byla původně zelinářskou a květinovou zahradou, jež byla zřízena v 15. Století z ryze praktických důvodů. V průběhu staletí však zahrada postupně měnila svůj vzhled i roli. K markantní změně pak došlo v 19. století, kdy byla přebudována ve stylový krajinářský park o celkové rozloze 64 hektarů. Ve svůj prospěch využívala regulaci Moravy a odvodnění dříve bažinatého lužního lesa.

Typické pro tuto zahradu je bohaté využití vodní složky (rybníčků a potůčků). Zahrada je rozdělena do několika částí, každá z nich má přitom svůj osobitý vzhled. Součástí Podzámecké zahrady jsou nejenže louky a prastaré stromy, ale také zajímavé architektonické díla, jako třeba Pompejanská kolonáda, Paví dvůr, Colloredova kolonáda a podobně. Pro svůj jedinečný vzhled patří k evropským unikátům a na seznam UNESCA patří zcela zaslouženě. V zahradě tak naleznete barokní zahradu, sentimentální zahradu i romantický park. V parku naleznete více než 1500 stromů.

Otevírací doba:

Léto: 6.30 – 20.00 hodin
Zima: 7.00 – 16.30 hodin

Na rozdíl od Květné zahrady je zde vstup do Podzámecké zahrady zdarma.

 

Autor: Adriana Dosedělová