ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nový Světlov (zámek)

Na východě Moravy, kousek od města Uherské Hradiště nebo známých lázní Luhačovic, se nachází městečko Bojkovice a nad ním se tyčí zámek Nový Světlov. V roce 2011 byl zrekonstruován a zve návštěvníky k prohlídce krásného exteriéru i interiéru, který však není původní. Zato se zde přesvědčíte o tom, že i starobylou památku lze přestavět na moderní kulturní a společenské centrum citlivě a vkusně.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Světlov, Bojkovice
GPS: 49.03439000, 17.80072970
Nový Světlov (zámek) map

Nový Světlov (zámek) - zajímavosti

Zámek nad soutokem Olšavy a Koménky u Bojkovic nechali postavit kolem roku 1480 bratři Ctibor a Jaroslav z Landštejna, aby převzal úlohu Starého Světlova. Ten byl totiž před svým zničením důležitým strategickým místem na pomezí Moravy a dnešního Slovenska. Hrad nebyl tehdy nijak velký, zřejmě se jednalo pouze o malý palác s jednou věží. V roce 1527 byl tento hrad prodán Burianu z Vlčnova, se kterým ovšem jeho rod vymřel po meči. V 16. století hrad často střídal majitele. Jedním z těch významnějších byla Kateřina z Vlčnova, která ho nechala značně rozšířit a opevnit. Další přestavbu hrad prodělal na konci 16. století za Tetourů z Tetova, ze slohu gotického se změnil na renesanční. Poté opět měnil majitele a několikrát byl také obléhán například tureckými nebo kuruckými vojsky, nikdy ale nebyl dobyt.

V roce 1803 koupila panství Žofie Haugvicová z Biskupic, za které se hrad stal významným kulturním centrem, kde se scházeli přední umělci té doby. Její dcera Jindřiška si vzala za manžela velkoprůmyslníka Larische-Mönicha, který nechal hrad přestavět na zámek ve stylu anglické tudorské gotiky. Možná vám bude připadat, že už jste ho někde viděli alespoň na obrázku, jelikož velmi připomíná proslulý zámek Miramare, sídlo arcivévody Maxmiliána I. Habsburského poblíž italského Terstu. Ve stejné době byla také přeměněna jižní část obory v anglický park. V něm stály subtropické skleníky, ve kterých i v zimě dozrávaly tropické plody, což bylo v té době nevídané.

I ve dvacátém století se na zámku často střídali majitelé, většina z nich nedokázala panství udržet a zkrachovala. Nyní zámek patří společnosti BESS BUILDING, která ho v roce 2011 zrekonstruovala a v prostorách hlavního nádvoří také díky zastřešení vznikla hudební a divadelní aréna, která se celoročně využívá pro konání různých kulturních akcí, svateb a oslav. V zámku se nachází i restaurace a hotel.

Při prohlídce zámku zhlédnete prostory, které se využívají ke společenským akcím a svatebním obřadům i krásný nábytek a vybavení pokojů, které slouží jako svatební apartmá. Nic z tohoto vybavení však není původní. Z původního interiéru se totiž dochoval pouze nábytek a dřevěné obložení v jediné místnosti. Procházka zámkem bude přesto určitě zajímavá, obzvlášť její zakončení na vyhlídkové věži, odkud uvidíte široké okolí zámku.

Prohlídky zámku probíhají od dubna do konce října, po zbytek roku pouze po předchozí domluvě.

 

Autor: Martina Limbergová