ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ondrášovy díry

Řekneme-li "Moravskoslezské Beskydy", vybaví se každému především Lysá hora, nejvyšší vrchol tohoto pohoří se svými 1 323 metry. Symbol této oblasti však samozřejmě není ani zdaleka tím jediným lákadlem, které na vás tady čeká.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ondrášovy díry, Malenovice
GPS: 49.55458000, 18.42427030
Ondrášovy díry map

Ondrášovy díry - zajímavosti

Jen asi 2 km ve směru na severozápad od Lysé hory je hřeben Lukšinec a přímo na jeho temeni se rozkládá Přírodní památka Ondrášovy díry. V oblasti Beskyd se jedná o zcela jedinečný systém jeskyní, který byl přírodní památkou vyhlášen roku 1990, a který se rozkládá na ploše 4,5 ha. Bereme-li však v potaz celkovou plochu včetně povrchových a podzemních pseudokrasových jevů, zjistíme, že tato přírodní památka zabírá neobyčejných 14 ha. Kromě toho jsou Ondrášovy díry pozoruhodné také ze zoologického hlediska. Jedná se totiž o oblast, ve které žijí kolonie ohrožených druhů netopýrů.

Ondrášovy díry tvoří pseudokrasové puklinové a rozsedlinové jeskyně, složené z  godulských vrstev, vrstvené slepenci, jílovci a glaukonitickými vrstvami.

Před běžnými návštěvníky a turisty je z celého jeskynního systému odhalen pouze velmi úzký vstup zabezpečený mříží, závrty, skalní bloky a terénní deprese. Jeskyně nemají krápníkovou výzdobu a kamenné bloky jsou vlastně neustále v pohybu, přesouvají se a rozjíždějí. Podobných puklin je v okolí celá řada a Ondrášovy díry jsou jen jednou z nich. Další je například:

Zbojnická - nebo také Ondrášova, která je největší a kterou najdeme pod zelenou, červenou a žlutou křižovatkou turistických stezek ve směru na jih od hřebenu. Projít ji lze pouze s běžným speleologickým vybavením, jsou v ní přibližně 4 °C a hnízdí v ní netopýři.

Největší Ondrášova jeskyně je hodně úzká a v nejširších částech má asi 1 metr. Rozměry vstupního otvoru jsou asi 1 x 0,5 metrů a ihned za ním je vysoký sráz a levá a pravá větev jeskyní. Největší dutina má rozměry 5 x 7 x 9 metrů a najdeme ji právě v levé větvi. Pravá část zahrnuje chodby o délce 217 metrů a 6 metrů hlubokou díru.

Jeskyně se zamyká pouze v zimě, a to kvůli ochraně netopýrů. Jinak je ale památka návštěvníkům běžně otevřená.

Ke vstupu do jeskyní se dostanete asi po deseti metrech směrem na jih od žlutě značené turistické stezky, vedoucí k Lysé hoře.

 

Autor: Andrea Štyndlová