ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nedamy a Klemperka

Malebný kraj Kokořínska je svou oblibou ve skalních domech přímo proslulý. Skalní byty prý tady byly dokonce číslovány a byla z nich odváděna domovní daň, jak píše Josef Bedřich Cinibulk, který kraj kolem Kokořína velice propagoval, a po němž je dokonce pojmenována jedna z naučných stezek (Cinibulkova stezka). Příkladem je jeden ze skalních bytů v obci Lhotka, který byl vybudován v roce 1900 a ještě roku 1982 zde bydleli lidé.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jeskyně Nedamy, Dobřeň
GPS: 50.44646030, 14.57597830
Nedamy a Klemperka map

Nedamy a Klemperka - zajímavosti

Přímo od Kokořína vedou značené trasy k jeskyním Nedamy a Klemperka. Jsou zajímavá především tím, že představují starší skalní obydlí, která jsou relativně dobře dostupná. O tom, kdo je vystavěl, existují pouze teorie.

Jeskyně Nedamy, její tajemství a historie

Pan Cinibulk soudil, že Nedamy sloužila pravěkým lidem (troglodytům) jako doupě. Za dob třicetileté války ji údajně jako skrýš využívali vojáci, aby se skryli před švédskými nájezdníky. V nitru jeskyně byly nalezeny střepy keramických nádob, které se podařilo datovat do doby 13. až 16. století. Kromě toho byly na nejvyšším místě skály Nedamy zbytky čtvercové hradní věže, což vybízí k názoru, že zde býval skalní hrad.

Jak se na Nedamy dostat?

V současné době můžete po schůdcích vysekaných do skály vystoupat průrvou uprostřed skal až do jeskynních místností, které se zde zachovaly a dokonce i na horní plošinu, odkud je krásný výhled na Kokořín, oblast Kokořínska a v dálce také na Hradsko, kde se v 8. století nacházelo staroslovanské hradiště.

Z Doliny u Kokořína jsou Nedamy vzdálené asi 1,5 km a dojít se sem dá po zeleně značené turistické stezce. Pokud se sem vypravíte autem, zaparkovat můžete u silnice U Splávků, kde je tábořiště.

O jeskyni Klemperka

Klemperka je uměle vysekaným skalním systémem, nacházejícím se ve směru na západ od hradu Kokořína. Své jméno prý získala po loupežníku Klemperovi, kterému jeskyně v 19. století sloužila coby skrýš. Údajně byl později zabit sedláky z obce Vysoká nedaleko Truskavy.

Existuje zde dokonce bájná chodba, ke které by snad měl vést tajný vchod z údolí, který byl objeven Správou CHKO Kokořínsko, když čistila spodní místnost jeskyně naplavenou jílem. Tento spodní vchod byl zazděn, takže se jím do jeskyně nedostanete. Jediná cesta do jejího nitra vede po žebříku vysokém asi 5 metrů nebo po schůdcích vysekaných do skály v úzkém komíně.

Jak se ke Klemperce dostat?

Přímo z Kokořína sem vede modře značená turistická stezka, ze které musíte odbočit na počátku Truskavenského dolu na žlutou značku. K ní je to 2 km a od ní ke Klemperce asi 1 km. Celková délka trasy od hradu Kokořín je přibližně 5 km.

 

Autor: Andrea Štyndlová