ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kokořínsko

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko je nejmladším vyhlášeným chráněným územím v Čechách. K jeho vyhlášení vládou došlo 9. dubna 2014 a rozhodnutí vešlo v platnost 1. září téhož roku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kokořín
GPS: 50.49489280, 14.53436780
Kokořínsko map

Kokořínsko - zajímavosti

Tvoří ho dvě nespojité části:

  • Kokořínsko (274 km2) - jedná se o původní část, vyhlášenou roku 1976
  • Máchův kraj (136 km2) - nově vyhlášené území

Cílem je chránit, uchovat a obnovit původní přírodní prostředí, ekosystém živočichů, kteří zde volně žijí a volně rostoucích rostlin, zachovat a obnovit ekologické funkce území a zachovat typický charakter zdejší krajiny.

Do CHKO Kokořínsko spadají tyto oblasti: Mšensko, Dubsko, Kokořínský důl, Liběchovsko, Jestřebsko, Dokesko, Ralsko, Podbezdězí, Polomené hory, nivy Ploučnice, Liběchovky a Pšovky.

CHKO Kokořínsko se také pokouší zachovat jedinečnost plochých pánví s četnými rybníky, rašeliništi, údolími i skalními městy, nevulkanickými vrchy a meandrujícími toky zmíněných řek.

Co je zde k vidění a kam vyrazit na výlet?

Oblast CHKO Kokořínsko má malebný ráz, který utváří romantické rokle, jezírka, vesnice s domy lidové architektury, rokle, skalní útvary a další zajímavosti. Nachází se jen čtyřicet kilometrů od Prahy a objevit zde můžete opravdu celou řadu krás.

Pískovce zde byly už před devadesáti miliony let, kdy celá tato oblast byla pokryta pravěkým mořem. V pískovcových plošinách jsou hluboko zaříznutá kaňonovitá údolí, u jejichž okrajů se vytvořila skalní města. O jejich bizarnosti svědčí už jen samotné názvy jako Žába, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Obří hlava.

Během sopečných činností v době mladších třetihor pronikly přes mohutné vrstvy pískovce lávy a daly vzniknout pahorkům, jako například Nedvězí, Korecký vrch či Vrátenská hora, kde najdete jednu z nejkrásnějších rozhleden v Čechách.

Nejvyhledávanějším místem v této oblasti je hrad Kokořín, který se vypíná nad Kokořínským dolem. Zdejší údolí o délce 14 km je přírodní rezervací a narazit zde můžete na celou řadu zajímavých míst, například na skalní útvary Pokličky, ke kterým vás dovede známá Cinibulkova stezka.

Dalším z romantických míst, které ve zdejším kraji stojí za výlet, je hrad Houska nebo rybník Harasov. Dalším skvělým tipem na výlet jsou Čertovy hlavy, díla sochaře Václava Levého, který je do pískovcových skal vyryl před téměř dvěma sty lety.

Dalšími, neméně zajímavými místy, jsou například Máchovo jezero, hrad Bezděz, zřícenina hradu Ralsko nebo Hradčanské stěny.