ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hradčanské stěny

Hradčanské stěny představují rozsáhlou skupinu skal v oblasti dřívějšího vojenského prostoru Ralsko, nedaleko Máchova jezera a města Mimoň. Počínaje rokem 1993 spadají pod chráněné území pohoří Kummer a Oblast Dokeská. V Hradčanských stěnách můžete narazit na velmi zajímavé útvary, například Psí kostely či Malou Pravčickou bránu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hradčany
GPS: 50.61705940, 14.69589610
Hradčanské stěny map

Hradčanské stěny - zajímavosti

Jsou tvořeny rozeklanou pískovcovou plošinou, ze které vyčnívají podivné skalní útvary, zahlubující se do rokle.

Celá oblast skýtá plno zajímavých míst. Jsou to například úzké rokle a bukové lesy. Lokalitu pokrývá z velké části les, a proto Hradčanské stěny nelze tak dobře vidět z dálky. Můžete zde spatřit asi dvacet ohrožených a chráněných (dokonce i kriticky ohrožených) druhů rostlin. Pozornost v první řadě upoutají samozřejmě skalní útvary: pokličky, věže nebo skalní brána. Vyskytuje se zde krkavec a výr velký.

V minulosti byla v obci Hradčany vojenská základna a řekneme-li "Ralsko", vybavíme si určitě nepřístupný vojenský prostor. Dnešní podoba obce a okolní krajiny má docela jiný ráz! Je zde rekreační středisko s celou škálou možností, kam vyrazit na výlet. Okolní lesy vybízí ke sbírání hub a Hradčanský rybník zase ke koupání.

Pískovcové útvary Hradčanských stěn

  • Psí kostely - skála s řadou chodeb a jeskyní. Od Skalní brány je dělí asi 200 metrů. Útvar má podobu členitého pískovcového převisu, který přechází do jeskyně. V zajímavé galeriové chodbě jsou na některých místech průzory, skýtající krásný výhled směrem do údolí. Na jiných místech skála zase přechází do kamenných komor, které podepírají pískovcové sloupy. Chodby jsou dlouhé asi 80 metrů a šířka mezi oběma krajními převisy je 35 metrů.
  • Malá Pravčická brána - je nazývána také Skalní brána a připomíná kopii skutečné Pravčické brány. Její výška je asi 4 metry a podobných rozměrů dosahuje i šířka.
  • Havraní skála
  • Jindřichův kopec
  • Tvarožník

Po všech nejzajímavějších útvarech Hradčanských stěn vás provede zeleně značená turistická stezka.

 

Autor: Andrea Štyndlová