Máchovo jezero
Už jen název Máchovo jezero s upomínkou na slavného básníka zní romanticky, copak teprve nekonečná vodní hladina, krásná krajina s lesy, loukami a zajímavými skalními útvary či tajemné zříceniny dávných hradů. Když se k tomu připočte ještě množství pěkných pláží, turistických kempů, hotelů, restaurací a jiného zázemí pro všechny výletníky, není již důvod, proč otálet s návštěvou tohoto nejvýznamnějšího rekreačního místa v Libereckém kraji.
Užitečné informace pro návštěvníky
Máchovo jezero - zajímavosti
Velký rybník, nebo též Velký Dokeský rybník, byl založen již ve 14. století Karlem IV. na místě mokřadů v rašelinné pánvi. Název Máchovo jezero se poprvé použil až mnohem později, vžívat do povědomí lidí se začal koncem 19. století, ale oficiálně se tak tento rybník a jeho okolí nazývá po Karlu Hynku Máchovi až od roku 1961. Mácha tento kraj opravdu velmi miloval a často se sem vracel, i v několika jeho dílech hraje rybník roli, včetně nejznámější básně Máj. Možná i proto vzbuzuje v lidech toto místo takové romantické kouzlo.
Rybník je osmým největším v Česku, má rozlohu 284 ha a jeho hloubka dosahuje místy čtyř metrů. Na jihovýchodním břehu leží město Doksy, bývalé lázeňské město s krásným zámkem, z něhož je však přístupný jen park, a dalšími památkami. Na protějším břehu leží menší obec Staré Splavy, odkud se můžete vydat na vrch Borný a prohlédnout si krásu kraje z výšky.
Okolí Máchova jezera je protkáno hustou sítí cyklostezek a turistických tras, které nabízí téměř nekonečné možnosti výletů. Navštívit můžete zříceniny hradů Kokořín, Bezděz, Houska nebo skalní hrad Sloup. V Doksech je otevřeno Muzeum Čtyřlístek, protože právě rybník Blaťák ze známého dětského komiksu získal předobraz v Máchově jezeře. Hlavně pro děti je určena naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku a projít si můžete také naučnou stezku Swamp, která vás seznámí s chráněnou faunou, flórou i rybníkářstvím Máchova jezera.
Na Máchově jezeře a v jeho okolí najdete sportovní vyžití všeho druhu v létě i v zimě a perfektní turistické zázemí.
Autor: Martina Limbergová