ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Barrandovský most Praha

Barrandovský most je pro Prahu dnes již zcela nepostradatelnou dopravní stavbou. Je nedílnou součástí rychlostní komunikace známé jako Jižní spojka, která propojuje dálnici D1 Praha - Brno a D5 Praha - Plzeň. Na území Prahy je nejrozsáhlejší mostní stavbou vůbec a jeho parametry rozhodně stojí za zmínku: zabírá celkově i s předmostím 33 000 m2, jeho šířka dosahuje na některých místech až 50 m a celková délka mostu je 350,66 m.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Barrandovský most, Praha
GPS: 50.03909640, 14.40711140
Barrandovský most Praha map

Barrandovský most Praha - zajímavosti

Společné pilíře nesou dvě samostatné konstrukce vždy se čtyřmi dopravními pruhy a chodníky pro pěší. Nájezdové rampy tvoří samostatné mostní objekty.

Autory architektonického řešení jsou Ing. arch. Karel Filsak a Ing. akad. arch. Karel Filsak ml. Vedoucí projektant byl Ing. Jiří Hejnic a hlavní inženýr Ing. Pavel Tripal.

Barrandovský most se klene nad Vltavou šikmo ve výšce asi patnácti metrů nad hladinou řeky. Přestože je krajina na obou březích dosti odlišná, zapadá Barrandovský most do celkového rázu okolí. Branické předpolí je totiž především horizontální, zatímco smíchovské straně jasně dominuje barrandovský masiv. Současná podoba mostu je až 13. variantou, která byla navržena.

S pracemi na předmostí bylo započato během května roku 1978 a ke zprovoznění první části došlo 20. září 1983, a to pouze pro automobily. Slavnostní otevření mostu se konalo 3. listopadu 1988, kdy byl most zpřístupněn také pro pěší a včetně nájezdových ramp.

Původně byl tento most, který výrazně ulehčil automobilové dopravě v Praze, pojmenován po Antonínu Zápotockém, někdejším prezidentovi ČSR. Svůj současný název získal až společně se změnou politických poměrů.

 

Autor: Andrea Štyndlová