ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čechův most Praha

Čechův most je v Praze v pořadí desátým ve směru po proudu Vltavy (a jedenáctým proti proudu řeky) a především je jediným secesním mostem takto velké konstrukce na území České republiky, a právě z tohoto důvodu se řadí ke státem chráněným technickým památkám. Jeho šířka činí 16 m a délka 169 m. V celé Praze je nejkratším a také jediným ocelovým obloukovým mostem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Čechův most, Praha
GPS: 50.09296280, 14.41709310
Čechův most Praha map

Čechův most Praha - zajímavosti

Čechův most byl vystavěn mezi lety 1905 - 1908 podle návrhu inženýrů Jiřího Soukupa, Františka Mencla, Václava Trča a architekta Jana Kouly. Výstavba Čechova byla spjata s asanací starého Židovského města a měla náležet k trase vedoucí z Václavského náměstí přes náměstí Staroměstské, Pařížskou třídou a průkopem Letenskou plání na Pražský hrad. Trasa ovšem nikdy nebyla realizována. V současné době Čechův most spojuje nábřeží Eduarda Beneše a Pařížskou třídu.

Na celém mostě je cenná především jeho umělecká výzdoba. Zasklené železné lucerny na vrcholech sloupů nesou čtyři bronzové sochy géniů od Antonína Poppa. Záhlaví pilířů proti vodě zase nesou bronzové sochy zachycující světlonoše s pochodněmi a pilíře po vodě zase nesou bronzové sochy šestihlavých hyder se znaky Prahy.

Most nese jméno Svatopluka Čecha od svého vzniku, ovšem mezi lety 1940 až 1945 byl přejmenován na Mendelův most.

Z Dvořákova nábřeží od Čechova mostu vyplouvají výletní lodě společnosti Prague Boats a restaurační lodě Natal & Porto. Zájemci se s nimi mohou vydat na jednu z řady okružních plaveb Prahou. Jsou zde typická přístavní mola, malé palmy i plující infostánky.

 

Autor: Andrea Štyndlová