Jiráskův most Praha
Jiráskův most je spojnicí mezi Novým Městem pražským a Smíchovem a byl vystavěn mezi lety 1929 - 1933 podle návrhu V. Hofmana a projektu F. Mencla. Tvoří ho 6 obloukových polí s rozpětím 44,8 - 51 m a železobetonová konstrukce. Předmostí se u obou konců nálevkovitě rozšiřují, přičemž na Novém Městě je to až na 70 metrů. Délka mostu je 310,60 metrů a šířka 21 metrů.
Užitečné informace pro návštěvníky
Jiráskův most Praha - zajímavosti
Všech šest mostních pilířů je obloženo žulovými kvádry, má osvětlovací kandelábry a betonová zábradlí. Ve zdivu mostu jsou zabudovány bezešvé roury, což je bezesporu jednou z největších zajímavostí Jiráskova mostu. Tyto roury totiž měly v případě válečného stavu posloužit k tomu, aby se do nic umístila nálož, zajišťující destrukci mostu. Protože se Němci obávali toho, že by čeští vlastenci mohli most vyhodit do povětří,roury nechali zabetonovat.
Most neměl sloužit pouze dopravě, ale nesl i potrubí pro pitnou a užitkovou vodu,parovod,plynovod, elektrické a telefonní kabely.
Název most získal podle Aloisovi Jiráskovi, slavném českém spisovateli. V letech 1940 až 1945 byl ale Němci přejmenován na Dienzenhoferův.
V současné době Jiráskův most v Praze slouží jak automobilové dopravě, tak i pěším. Mezi Palackého a Jiráskovým mostem je umístěno přístaviště Pražské plavební společnosti,odkud pravidelně vyplouvají parníky.
Původně měl být most položen směrem víc na sever a vjíždět se na něj mělo z Myslíkovy ulice a na Smíchově měl most začínat u Dětského ostrova, kde dokonce bylo započato s pracemi. Most se začal stavět na jaře 1929.
Z Jiráskova mostu se naskýtají pěkné výhledy na Prahu. Směrem na jih je zmíněné přístaviště parníků a ve směru na sever jsou dvě historické vodárenské věže a další pamětihodnosti staré Prahy.
Autor: Andrea Štyndlová