ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Palackého most Praha

Po směru toku řeky Vltavy je Palacký most v pořadí šestým a zároveň třetím nejstarším dochovaným mostem přes Vltavu na území Prahy. Byl vybudován v letech 1876 až 1878 podle projektu Josefa Reitera a Bedřicha Műnzbergera a provoz byl na něm zahájen 22. prosince roku 1878.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Palackého most, Praha
GPS: 50.07282310, 14.41223640
Palackého most Praha map

Palackého most Praha - zajímavosti

Historie mostu

Během 70. let 19. století se v Praze řešil komunikační problém, a sice jak propojit průmyslově se rozvíjející Smíchov a Nové Město pražské. V těchto místech stával sice už po celá staletí přívoz, nicméně ten už dávno přestal těmto účelům vyhovovat. Roku 1871 došlo k založení družstva pro vybudování nového mostu přes řeku Vltavu.

Dne 13. května 1876 roku 1876 se konalo položení základního kamene mostu, jehož projekt vypracovali čeští technici Ing. Josef Reiter a arch. Bedřich Műnzberger. Stavba byla hotova za dva a půl roku a bylo během ní poprvé použito pneumaticky ovládaných kesonů od firmy Ringhoffer.

Nový most byl pojmenován po historikovi Františku Palackém a otevření se konalo nadvakrát. Poprvé v neděli 1. prosince 1878, ovšem následně byl opět zavřen kvůli dokončovacím kamenickým pracím. Podruhé byl už otevřen ve vší tichosti 22. prosince v tomtéž roce.

Architektonicky byl velmi vytříbený. Délka mezi pobřežními pilíři činila 229 metrů a jeho šířka byla 11,4 metrů včetně chodníků, které jsou široké 1,58 metrů. Průjezdní profil mostu nebyl však příliš široký a už do počátku byl značně kritizován. Rozšíření se most dočkal až v letech 1950-51, kdy byly rozšířeny jeho chodníky po obou stranách železobetonovými konzolemi, nicméně architektonicky zůstala koncepce mostu zachována. Vzhledem k současnému provozu je však šířka Palackého mostu stále velkým nedostatkem.

V letech 1889 až 1897 byly na most postupně osazovány sousoší Josefa Václava Myslbeka. Na straně ze Smíchova byl umístěn Záboj a Slavoj, Ctirad a Šárka, a na straně novoměstské pak Libuše a Přemysl, Lumír a Píseň. Tato sousoší však poškodil nálet spojeneckých letadel roku 1945, posléze byla restaurována a umístěna na Vyšehradě.

 

Autor: Andrea Štyndlová