ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mariánský most Ústí nad Labem

Mariánský most v Ústí nad Labem představuje spojnici mezi městem a Střekovem. Klene se nad řekou Labe, byl otevřen v roce 1998 a je určen pro pěší, cyklisty a silniční dopravu. V Ústí nad Labem je nejmladším ze všech tří mostů, které ve městě najdete (po železničním mostu a mostu Dr. Eduarda Beneše).

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mariánský most, Ústí nad Labem
GPS: 50.66025140, 14.05353940
Mariánský most Ústí nad Labem map

Mariánský most Ústí nad Labem - zajímavosti

Najdeme ho v místech, nazývaných jako Ústecká brána a severním koncem zasahuje pod Mariánskou skálu. Kromě zříceniny hradu Střekova je Mariánský most dominantou Ústí nad Labem. Návrh vypracoval Roman Koucký. Karel Kuča, architekt a historik urbanismu, dokonce tvrdí, že je Mariánský most nejvýraznějším novodobým symbolem města Ústí nad Labem.

Mariánský most se stavěl 5 let. Roku 1999 získal cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí a byl také zařazen mezi deset nejlepších staveb světa posledního desetiletí.

V letech 2002, 2006 a 2013 most přečkal a odolal velkým povodním, ovšem svou funkci spojnice mezi Střekovem a městem plnit nedokázal, a proto je v plánu výstavba estakády ve směru na Krásné Březno.

V hlasování ohledně názvu mostu vyhrála právě varianta "Mariánský most" a v návrzích padly také verze Harfa, Vidlák, Most barikádníků, Mobidik nebo Semtammost.

Most je tvořen dvěma pylony, přičemž z každého vychází patnáct ocelových lan, nesoucích mostovku, která je dlouhá 179 metrů. Výška pylonů je 60 metrů, stejně jako výška kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Váha mostu je asi 3 500 tun a je z části ocelový a z části železobetonový.

 

Autor: Andrea Štyndlová