ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ústí nad Labem

Sedmé největší město České republiky se rozkládá při soutoku Bíliny a Labe, přímo v centru Českého středohoří. Chlubí se celou řadou historických památek, množstvím zajímavých míst a dokonce i Mariánskou skálou v samotném centru. S městem je neodmyslitelně spjat průmysl, především chemický, a těžba hnědého uhlí, po jejímž ukončení se v Ústí nad Labem výrazně zlepšilo životní prostředí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pařížská, Ústí nad Labem
GPS: 50.66044060, 14.04039170
Ústí nad Labem map

Ústí nad Labem - zajímavosti

Historie města

Historie Ústí nad Labem se začala psát přibližně před jedním tisíci lety. Na město bylo Ústí nad Labem povýšeno ve druhé polovině 13. století, bylo mu uděleno magdeburské právo a později Jan Lucemburský ještě rozšířil a potvrdil jeho výsady. Za vrchol rozvoje města lze považovat 16. a počátek 17. století.

Během třicetileté války bylo město hned několikrát vypleněno a z krize se vzpamatovávalo takřka dvě stě let. Po celou tu dobu bylo Ústí nad Labem pouze ne příliš významným zemědělským střediskem. Do roku 1830 žilo v Ústí nad Labem necelých dva tisíce obyvatel, což se právě od tohoto roku razantně změnilo v souvislosti s bouřlivým průmyslovým rozvojem.

Z původního provinčního městečka se ve druhé polovině 19. století stalo důležité průmyslové centrum na severu Rakousko-uherské provincie. Byly zbourány městské hradby, vystavěna železnice a začalo se těžit hnědé uhlí. Vznikly zde také dva přístavy, čímž se z Ústí nad Labem stal (v počtu přepraveného zboží) největší přístav v monarchii. Tato pozitivní stránka měla však také negativní dopad, například v podobě znečištění životního prostředí, poničení řady stavebních památek a vyhrocení národnostních konfliktů mezi Čechy a Němci.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Přestože město bylo poměrně zdevastováno nejen průmyslem, ale také bombardováním během druhé světové války, zachovala se v něm celá řada významných památek. Jednou z nich je kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1318, který byl vážně narušen právě bombardováním na koni druhé světové války. Právě od té doby se kostelní věž vychýlila od kolmé osy asi o 2 metry.

Další církevní památkou je kostel sv. Vojtěcha s dominikánským klášterem, jehož autorem je Octavio Broggio. Roku 1972 sem byly umístěny druhé největší varhany v České republice.

V roce 1906 byl vystavěn novorománský kostel apoštola Pavla s cihlovou fasádou.

V okolí Ústí nad Labem je k vidění hrad Střekov z počátku 14. století, zámeček Větruše z konce 19. století, odkud je nádherný výhled nejen na město, ale i na celé České středohoří a Krušné hory. Neméně působivý výhled nabízí také Erbenova rozhledna.

Příjemný zážitek slibuje také návštěva ZOO v Ústí nad Labem, založená roku 1908.

 

Autor: Andrea Štyndlová