ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Muzeum radiopřijímačů Hořice na Šumavě

V obci Hořice na Šumavě najdete jedno zajímavé muzeum, jehož expozici tvoří radiopřijímače, a které vzniklo vlastně náhodou. Pan Antonín Brodňanský se zabýval opravou starých rádií, a tak k němu lidé staré radiopřijímače nosili. Ne všechny ale šly opravit... a tak ty, které už byly nefunkční, schovával pan Brodňanský jednoduše na půdu. Jenže i ta se časem začala plnit. A právě tehdy se zrodil nápad založit muzeum radiopřijímačů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Muzeum historických radiopřijímačů, Hořice na Šumavě
GPS: 48.76527580, 14.17674670
Muzeum radiopřijímačů Hořice na Šumavě map

Muzeum radiopřijímačů Hořice na Šumavě - zajímavosti

Hořice na Šumavě jsou obecně zajímavým tipem na výlet a muzeum pak zaručeným cílem, kam se v téhle obci vypravit. Budete-li trávit dovolenou na Lipně, popřípadě v okolí Českého Krumlova, rozhodně se v Hořicích na Šumavě zastavte!

Muzeum radiopřijímačů najdete v centru obce Hořice na Šumavě, v budově kulturního domu, kde se nachází také Muzeum obce a pašijových her.

Jak muzeum vzniklo?

Pan Antonín Brodňanský je, přibližně až na 5 exponátů, majitelem všech radiopřijímačů, která v muzeu uvidíte. Sbíral je po několik let a shromažďoval ve svém malém bytě 1+1 i na půdě. V momentě, kdy už jeho byt i půda budoucími muzejními exponáty doslova přetékaly, navrhl pan Brodňanský starostovi obce, že by se radiopřijímače mohly vystavovat.

Realizace a uspořádání muzea se chopil okruh přátel Antonína Brodňanského za pomoci obce a sběratel následně celou svou sbírku daroval obci Hořice na Šumavě.

Muzeum funguje od 4. června 2001.

Vůbec nejstarším přijímačem, který v muzeu spatříte, jen Radioglob TA 27, pocházející z roku 1927. Ještě starším exponátem je pak přijímací krystalka, která byla vyrobena v roce 1916. Vystavené exponáty jsou různých značek, například Philips, Telefunken, Sigma, Telegrafia, Rel, Eumig, Blaupunkt a další jiné, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani známá Tesla.

Expozice sestává přibližně ze 180 kusů vystavených exponátů: rádií, televizorů i hudebních skříní. Všechny byly pečlivě renovovány a většina z nich je stále ještě funkční.

 

Autor: Andrea Štyndlová