ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lipno - Lipenská přehrada

Lipenské přehradě na řece Vltavě se přezdívá Jihočeské moře a není divu, vždyť její plocha čítá úctyhodných 48,7 km2. Jde tak nejen o největší českou přehradu, ale o vůbec největší vodní plochu v Česku. V nejširším místě u obce Černé v Pošumaví se přehrada rozlévá až do šíře 5 km a její délka činí zhruba 42 km. Kromě své protipovodňové funkce plní hlavně rekreační úlohu, což dokazují desetitisíce jejích návštěvníků každý rok. V jejím okolí je turistický ruch značný, avšak najdete tu i krásné kouty čisté a klidné přírody, vždyť přehrada Lipno leží na hranici Národního parku Šumava.

Lipno - Lipenská přehrada

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lipno nad Vltavou
GPS: 48.63122610, 14.20402470
Lipno - Lipenská přehrada map

Lipno - Lipenská přehrada - zajímavosti

Vodní nádrž Lipno byla vybudována na horním toku Vltavy v letech 1952-1959, protože nastala potřeba zabránit častým ničivým záplavám. Na tehdejší dobu bylo její technické řešení tím nejlepších možným, což přehrada dokazuje i po několika desítkách let. Vzniklo tak úžasné mohutné dílo, které povodním úspěšně brání, vyrábí elektřinu a po celý rok navíc poskytuje rozličné příležitosti rekreace. Sypaná hráz přehrady, která je 25 metrů vysoká a 296 metrů dlouhá, se nachází v obci Lipno nad Vltavou. V okolí přehrady se nachází několik obcí, které slouží jako výchozí místa k výletům a kde jsou k dispozici rozličné ubytovací a další služby, kromě Lipna nad Vltavou jsou jimi Vyšší Brod, Loučovice, Frymburk, Přední Výtoň, Černá v Pošumaví, Horní Planá a Nová Pec. Turistickou zajímavostí v okolí je například velmi oblíbená Stezka korunami stromů na vrcholu Kramolína u Lipna nad Vltavou, technická památka Schwarzenberský plavební kanál či zřícenina Vítkův kámen. Dále pak můžete vyrážet právě na výlety do Národního parku Šumava, třeba do Boubínského pralesa nebo k ledovcovým jezerům.

V létě tu najdete ideální podmínky ke koupání a provozování všech možných vodních sportů, cyklistice, jízdě na in-line bruslích, ale také sportovního rybolovu. Právě cyklisté a in-line bruslaři rádi využívají 13 km dlouhou cyklostezku vedoucí z Lipna nad Vltavou, přes Frymburk do Vřesné, která je jednou z nejlepších u nás. Úsek mezi Lipnem a Frymburkem je dokonce osvětlený, takže je v  provozu i v noci. V zimě vede na zamrzlé Lipenské přehradě zase nejdelší přírodní bruslařská dráha a okolí je skvělým místem pro běžkaře.

 

Autor: Martina Limbergová