ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Valdštejnské domky

Valdštejnské domky jsou nejstaršími dochovanými libereckými domy, které naleznete ve Větrné uličce. Jde přesně o tři domy. No domy, spíše jejich zbytky. Pochází z let 1678 – 1681 a nachází se vlevo od liberecké radnice, poblíž Sokolovského náměstí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Větrná 268/8, Liberec I-Staré Město
GPS: 50.77096280, 15.05432920
Valdštejnské domky map

Valdštejnské domky - zajímavosti

Popravdě, když jsme je hledali, nečekala jsem, že budou až tak zastrčené a okolí bude tak zubožené. Člověk kdyby je nehledal cíleně a Liberec neznal, tak jej snad ani nenapadne tudy jít. Je to škoda. Navíc jsme ještě zjistili, že se jedná pouze o průčelí domů, jež je nalepeno na „moderním“ baráku, který se k tomu absolutně nehodí. Jedná se prý o stavební školu. To je sice pěkné, ale možná i o to děsivější.

Větrná ulička má svá specifika. Nejenže je to vlastně díra, díky zanedbanému okolí, ale je to rovněž i nejkratší a nejužší ulička ve městě (široká 3,25 m a dlouhá jen 53,30 m). Původně byla delší o 11 domků.

Proč se Valdštejnským domkům říká valdštejnské?

Domky jsou nazvány podle svého zakladatele – Albrechta z Valdštejna, jenž získal s frýdlantským panstvím i Liberec a dal popud, aby západně od dnešního náměstí Dr. E. Beneše byla vybudována nová čtvrť známá jako Nové Město.
Domy jsou vystavěny v architektonickém stylu, jež byl charakteristický pro tuto oblast. Stavení jsou patrové, roubené, hrázděné, s vysokými trojúhelníkovými štíty, které směrují do náměstí.
Objekty jsou zvenčí zcela volně přístupné. Bohužel i zvenčí je možno poznat, že jsou poněkud zubožené a potřebovaly by nějakou tu údržbu.

 

Autor: Adriana Dosedělová