ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli

Jeden z našich neznámějších hudebních skladatelů, Bedřich Smetana, se narodil 2. března 1824 v 10 hodin v přízemní zámeckého pivovaru v Litomyšli, kde zrovna vrcholil masopust. Jeho otec, pan František Smetana, zde pracoval jako sládek, a tak se budoucí hudební skladatel narodil do zámožné rodiny, navíc s oběma rodiči hudebně nadanými. Bedřich Smetana byl prvním synem svých rodičů a jeho otec údajně z radosti z jeho narození dal na nádvoří vyvalit sud piva.

Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jiráskova 133, Litomyšl - Záhradí
GPS: 49.87280310, 16.31328500
Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli map

Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli - zajímavosti

Zámecký pivovar, v němž se Bedřich Smetana narodil, se nachází směrem na jih, jen pár metrů od litomyšlského zámku. S jeho výstavbou se započalo ihned po dokončení výstavby budovy zámku, tedy během 80. let 16. století. K jeho dokončení ale došlo až v roce 1630, kdy ho ještě zdobila psaníčková sgrafita, díky nimž tvořil podobný protějšek zdejšímu zámku. V roce 1730 mu barokní podobu vtiskl František Maxmilián Kaňka.

Expozice Rodného bytu Bedřicha Smetany, která je v současné době veřejnosti přístupná během sezóny (duben - říjen), se snaží upomenout na dětství tohoto významného skladatele, na atmosféru domácnosti, ve které vyrůstal, jejich rodinný život a styl bydlení.

Podstatná část exponátů byla zapůjčena z Národního muzea - Muzea české hudby v Praze, a část pak patří Regionálnímu muzeu v Litomyšli. U příležitosti hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který se každoročně koná v prostorách zámeckého nádvoří, je stálá expozice obohacena o doprovodnou výstavu.

Na průčelí Smetanova rodného domu je umístěna pamětní deska od Františka Metyše, vytvořená v roce 1880 a na průčelí umístěná roku 1949. Od roku 1924 byla v přízemních prostorách zámeckého pivovaru zpřístupněna pouze rodná světnička Bedřicha Smetany a teprve až v červnu roku 1949 se zpřístupnil celý byt.

 

Autor: Andrea Štyndlová