ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Podkrušnohorské technické muzeum Most

Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo roku 2003 na bývalém hlubinném dole Julius III a hlavím důvodem jeho vzniku je seznámení veřejnosti s historií dobývání a zpracování uhlí ve střední části hnědouhelné pánve v severních Čechách. Díky muzeu se možnosti místního cestovního ruchu rozrostly o jedinečný objekt, ve kterém je možné pořádat kulturní akce a který v tomto regionu obohatí společenský život.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Podkrušnohorské technické muzeum, Litvínov - Růžodol
GPS: 50.55451940, 13.62223170
Podkrušnohorské technické muzeum Most map

Podkrušnohorské technické muzeum Most - zajímavosti

Cílem zakladatelů Podkrušnohorského technického muzea bylo vytvoření zóny technických památek v regionu Podkrušnohoří. Expozice muzea návštěvníky seznámí se zvyky a tradicemi, které se nějak pojí k hornickému životu.

Expozice muzea

V Podkrušnohorském technickém muzeu můžete shlédnout reálné expozice, zaměřené na:

rudné dobývání s hornickou uniformou, která měla splňovat nařízení ministerstva orby z roku 1890 včetně průřezu pece, která sloužila ke zpracování vápence. Kromě toho je zde také interaktivní herna a možnost nahlédnout do rudné štoly.
hlubinné dobývání, kde si můžete vyzkoušet fárání do hnědouhelné štoly Julius, kde se ukrývá permoník
• vyprošťovací techniku
• techniku z povrchových lomů

Díky tomu, že je expozice muzea umístěna v prostorách bývalého hlubinného domu Julius III, působí vše na návštěvníky dokonale autenticky. Historické exponáty jsou skutečné a i ony na návštěvníky mimořádně zapůsobí, stejně jako to, že si mohou sami vyzkoušet fárat do dolů.

Jak se sem dostat?

Bývalý hlubinný důl Julius III najdete mezi Mostem a Litvínovem. Za městem Most stačí sledovat ukazatele na Litvínov-Záluží a přibližně po dvou kilometrech odbočit vpravo, podjet železniční most a dál se nechat vést mapou.

Pokud se sem vydáte vlakem, vystupte na zastávce Most-Minerva a pak jděte přibližně 400 metrů pěšky podle ukazatelů k muzeu.

 

Autor: Andrea Štyndlová