ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mariánské Lázně

Mariánské lázně tvoří vrchol pomyslného lázeňského trojúhelníku západních Čech, jehož další dva cípy představují Karlovy Vary a Františkovy lázně. Za jejich slavnou historii navštívilo Mariánské lázně bezpočet osobností světového věhlasu a není divu, vždyť jsou považovány za jedny z nejkrásnějších lázní v celé Evropě. Hned po Karlových Varech jsou také druhými největšími lázněmi v Česku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hlavní třída, Mariánské Lázně
GPS: 49.96472940, 12.70131060
Mariánské Lázně map

Mariánské Lázně - zajímavosti

V Mariánských lázních a jejich okolí vyvěrá kolem stovky minerálních pramenů, přesněji studených železnatých kyselek, které se od sebe odlišují chemickým složením, k léčbě se jich využívá 53. Léčivé prameny tu byly lidem známy již někdy ve středověku, ale za vznikem lázní stojí až klášterní doktor Jan Josef Nehr. V roce 1779 vyzkoušelo několik mnichů a opat kláštera jeho léčebnou kúru a následně se klášteru v roce 1786 podařilo získat povolení ke stavbě první lázeňské budovy. Status lázeňského místa získaly Mariánské lázně v roce 1818 a od té doby získaly věhlas po celém světě, i díky slavným osobnostem, které si je oblíbili. Nejvíce pozornosti asi k lázním přitáhl na konci 19. století britský král Eduard VII., který si toto místo doslova zamiloval. V té době docházelo k velkému rozmachu lázní a stavbě mnoha nových budov, které musely pojmout neustále rostoucí počet lázeňských hostů. 20. století ale znamenalo pro Mariánské lázně, stejně jako pro všechna podobná města, poměrně velký úpadek z důvodu obou světových válek, hospodářské krize a sovětského režimu. Od roku 1989 jsou ovšem opět krásným vzkvétajícím městem.

Nejvýznamnější stavbou města je Kolonáda Maxima Gorkého z let 1888-1889. Tvoří ji pseudobarokní litinová konstukce, která je přímo okouzlující. Kolonáda skrývá tři prameny určené k pitné kúře, Křížův, Karoliin a Rudolfův. Před ní se nachází největší turistická atrakce lázní, Zpívající fontána. Každou lichou hodinu fontána ukazuje nádheru tance vody ve spojení se slavnými hudebními díly, večer je vše doplněno ještě o světelné představení. Ovšem nejvíce proslulé je město svými parky, které jsou jeho právoplatnou dominantou. Jejich projekty vytvořil zahradní architekt Václav Skalník a je to opravdu úchvatné a velkolepé dílo.

Léčivé prameny, krásná a uklidňující zeleň parků, zajímavá architektura lázeňských budov, klid a pohoda na procházky či romantiku nebo poutavá historie ve stopách slavných – všechny tyto pojmy  spojují Mariánské lázně na jednom místě.

 

Autor: Martina Limbregová