ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pelhřimov

Při jihovýchodním okraji Čech a směrem na jihozápad od Humpolce se rozkládá okresní město Pelhřimov. V krajinném dolíku mezi břehy říčky Bělé je malebný a starobylý Pelhřimov doslova ukryt.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Palackého, Pelhřimov
GPS: 49.43102000, 15.22334390
Pelhřimov map

Pelhřimov - zajímavosti

Historie města

Historie Pelhřimova se začala psát ve 12. století, kdy jej vlastnili pražští biskupové, přičemž za zakladatele města bývá považován biskup Pelhřim. Ten se podle pověsti zastavil u studánky Belky během své cesty z Prahy do Říma, a protože ho zdejší krajina nesmírně okouzlila, rozhodl se pro založení města, kterému vtiskl své jméno a nazval ho Pelhřimovem. Městský znak, na kterém se skví biskupova silueta, na tuto významnou osobu neustále upomíná. Tato událost se údajně stala mezi lety 1225-26, nicméně osada zde stávala už v dobách dřívějších.

Roku 1295 musel být Pelhřimov založen znovu, tentokrát králem Václavem II., který toto právo udělil biskupovi Tobiášovi z Bechyně, a to poté, co byl Pelhřimov zničen v důsledku biskupových sporů s Vítkovci. Od 14. století město zaznamenalo poměrně velký rozvoj, mimo jiné také díky dolování stříbra nedaleko Křemešníka a Vyskytné.

Pražští biskupové městu udělili řadu privilegií, a tak zde mohla prosperovat řemesla, rozvíjel se obchod a trh. V letech 1446 až 1450 se v Pelhřimově konaly zemské sjezdy, kterých se účastnil také Jiří z Poděbrad. V roce 1596 byl Pelhřimov povýšen na královské město.

Poměrně slibný vývoj Pelhřimova ukončila třicetiletá válka, kdy město bylo poškozeno nejen vojsky, ale také požáry. Jsou to paradoxně však právě ony, kteří mohou za dnešní ucelený vzhled měšťanských domů. Po požárech totiž musely být znovu vystaveny a získaly proto jednotný renesanční a barokní styl. V 19. století se v Pelhřimově bohatě rozvíjel průmysl.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Do současné doby se v Pelhřimově zachovalo opevnění se dvěma mohutnými gotickými branami, které společně se zámkem, měšťanskými domy, kostelem a divadlem vytváří městskou památkovou rezervaci.

Turisticky hojně vyhledávané je zdejší Muzeum strašidel anebo též Muzeum Vysočiny. Nachází se zde Síň Lipských, Galerie M, kostel sv. Bartoloměje a na Křemešníku lze navštívit rozhlednu Pípalka a prohlédnout si Pelhřimov a jeho okolí pěkně z výšky.

Autor: Andrea Štyndlová