Žďár nad Sázavou
Je okresním městem, rozprostírajícím se ve středu Českomoravské vrchoviny u hranic Čech s Moravou a určitou částí spadá do CHKO Žďárské vrchy. Město, známé pod názvem Žďár nad Sázavou, se může proto chlubit kouzelným okolím s řadou malebných přírodních scenérií, které každoročně přilákají množství turistů a výletníků. Kromě toho je Žďár nad Sázavou jedním z nejčistších a nejupravovanějších měst v naší republice a najdeme v něm řadu významných památek.
Užitečné informace pro návštěvníky
Žďár nad Sázavou - zajímavosti
Historie města
Písemné prameny zmiňují Žďár nad Sázavou od roku 1293, ovšem už v roce 1252 zde stávala osada při cisterciáckém klášteře, který byl založen Bočkem z Obřan. Kvůli strategickému hledisku byla však z původního místa přesunuta na levý břeh Sázavy, tedy do oblasti, kde se v současné době nachází historické centrum města. Za husitských válek byl klášter i s městečkem vypálen a jeho význam celkově upadal.
Koncem 16. století byl Žďár manský statek olomouckých biskupů, což se přirozeně nezamlouvalo jak obyvatelům města, tak i představeným kláštera. Později se panství stalo osobním vlastnictvím olomouckého biskupa Františka z Ditrichštejna, jehož zásluhou byl Žďár nad Sázavou povýšen na město.
Poté, co se cisterciáci navrátili do kláštera, byli vystaveni švédským útokům za třicetileté války. Švédi v roce 1647 město vyplenili a Žďár se z této rány vzpamatovával ještě během dalších desítek let.
Zdejší klášter byl později Josefem II. zrušen a vlastníkem zdejšího panství se stal Moravský náboženský fond a po něm se pak majitelé poměrně často střídali.
Po roce 1848 byl Žďár sídlem okresního soudu. K rozvoji průmyslu zde došlo až koncem 19. století, čemuž napomohlo i zavedení železničního spojení mezi lety 1898 - 1905. Železnice spojovala Prahu s Brnem. V roce 1949 došlo ke spojení obcí Žďár a Žďár Zámek a nové město bylo pojmenováno Žďár nad Sázavou.
Pamětihodnosti a zajímavá místa
K nejnavštěvovanějším místům v celém městě se bezesporu řadí zdejší zámek, resp. areál zámku, ve kterém je k vidění bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Studniční kaple, Santiniho expozice, Barokní konírna nebo Galerie Kinských.
Jedním z vůbec nejvýznamnějších míst této oblasti je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Ve Žďáru nad Sázavou také dodnes najdeme bývalý cisterciácký klášter nebo kapli sv. Barbory. Významnou památkou je také zdejší kamenný most.
Zdejší okolí přímo vybízí k výletům jak pěším, tak i cyklistickým, takže je protkáno celou řadou stezek, je zde například Santiniho nebo Posázavská trasa.
Autor: Andrea Štyndlová