ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Karlova Studánka - lázně

Víte, kde je podle měření asi nejčistší vzduch v celé střední Evropě? Tím místem jsou lázně Karlova Studánka, kde se opravdu můžete nadechnout z plných plic. Právě lidé s onemocněním dýchacích cest jsou nejčastějšími pacienty, kterým tyto lázně pomáhají s léčbou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Parkoviště - Bílá Opava, Karlova Studánka
GPS: 50.07313830, 17.30617310
Karlova Studánka - lázně map

Karlova Studánka - lázně - zajímavosti

Karlova Studánka je se svou rozlohou pouhých 46 ha druhou nejmenší obcí v České republice. Najdete ji v Jeseníkách, na východní straně jejich nejvyšší hory Pradědu. Obec leží ve výšce 800 m.n.m. a samotný vrchol Pradědu je odtud už opravdu kousek. Údolí, ve kterém Karlova Studánka leží, tvoří horská říčka Bílá Opava, stékající okolními lesy. Vytváří tu krásné scenérie a také vodopády, kolem kterých vede naučná stezka Bílé Opavy. Ta se vlní krajinou z lázní směrem na Praděd a dojdete po ní k známé chatě Barborka. Právě horská bystřina a okolní husté lesy vzdálené od zdrojů znečištění mohou za zdejší čistý vzduch a léčivé klima.

Zmínky o osadě v těchto místech jsou známy už z poloviny 16. století, lázně jako takové byly ale založeny v roce 1785. Zasloužil se o to nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián II. František, který nechal celé okolí prozkoumat a v roce 1780 byl díky tomu objeven první léčivý pramen. Ten je dodnes po Maxmiliánovi pojmenován. Roku 1802 byl objeven druhý pramen, který byl nazván Karlův, podle jména vnuka Marie Terezie. O rok později byly po něm pojmenovány i celé lázně. V průběhu 19. století byla postavena většina budov, které tu jsou dodnes. Jádro městské památkové zóny tedy tvoří dřevěné lázeňské domky v klasicistním empírovém stylu, které dodávají tomuto místu jeho typický ráz.

Počet léčivých pramenů vzrostl časem na osm, ochutnat některé z nich můžete třeba v Pitném pavilonu nebo v domě Libuše. Další se používají na koupele a jiné terapie. Jejich minerální voda má vysoký obsah kyseliny uhličité díky rašeliništím. Kromě už zmiňovaných onemocnění dýchacích cest pomáhá i pacientům po onkologické léčbě nebo například při potížích s pohybovým aparátem.

Karlova Studánka je však nejen lázněmi, ale také poměrně vyhledávaným zimním horským. V zimě tu totiž bývají výborné sněhové podmínky a v blízkosti se nachází řada lyžařských vleků a běžeckých tratí. I vyznavači horské cyklistiky je toto místo oblíbeno. Poloha lázní Karlova Studánka ve středu Chráněné krajinné oblasti Jeseníků nabízí prostě ideální podmínky pro turistiku, díky tomu si tady každý přijde na své.

 

Autor: Martina Limbergová