ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Chrudim

Přibližně 20 km od Pardubic leží okresní město Chrudim, které je v současné době domovem více jak 24 tisíc obyvatel. Bývá přezdíváno jako "Athény východních Čech" a pyšní se řadou zajímavých míst, památek i městskou památkovou zónou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žižkovo nám., Chrudim
GPS: 49.95125420, 15.79521470
Chrudim map

Chrudim - zajímavosti

Historie města

Osídlení území v okolí Chrudimi je na základě archeologických průzkumů doloženo už v době před 6 - 7 tisíci lety, a to na nedalekém návrší zvaném Pumberky. O další osídlení se postarali až v 7. až 8. století Slované a mezi lety 995 až 1055 zde vzniklo přemyslovské hradiště.

Historické písemné prameny se o Chrudimi poprvé zmiňují v souvislosti s rokem 1055. V roce 1263 pak bylo původní hradiště Přemyslem Otakarem II. povýšeno na město.

Počínaje rokem 1307 se Chrudim řadila mezi královská věnná města, jenž patřila manželkám českých králů a vynášela příjmy. Kvůli své náklonnosti k Fridrichu Falckému byla Chrudim v roce 1620 potrestána a vzestup jeho významu nastal až koncem 18. a v 19. století, kdy v Chrudimi vznikla Poperova obuvnická továrna a Wiesnerova strojírenská továrna.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Přímo na chrudimském náměstí najdeme jednu ze zdejších církevních památek, arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie. Kromě něj stojí za návštěvu i kostel sv. Michaela nebo kostel sv. Kateřiny.

V Chrudimi se také nachází tři velká muzea. Kromě Regionálního muzea je to Muzeum barokních soch, umístěné v kostele sv. Josefa, a v neposlední řadě Muzeum loutkářských kultur, které je skvělým tipem na výlet s dětmi, které se zde mohou i pohrát s vybranými exponáty.

Mimo to nesmíme zapomenout na Wiesnerův dům, rodný dům Josefa Ressla, Mydlářovský dům nebo malebné náměstí U vodárny. Ve městě se do současné doby dochovalo také torzo opevnění z poloviny 14. století a zástupcem moderní architektury je například Kotěrova vila.

 

Autor: Andrea Štyndlová