ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pardubice - město perníku

Východočeské město a metropole Pardubického kraje se rozkládá při soutoku Labe a Chrudimky a řadí se k vůbec nejkrásnějším městům ve východních Čechách. V Pardubicích dnes žije kolem 90 000 obyvatel a je neodmyslitelně spjato s výrobou perníku nebo dostihovými závody.

Pardubice - město perníku

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Republiky, Pardubice
GPS: 50.03853500, 15.77914360
Pardubice - město perníku map

Pardubice - město perníku - zajímavosti

Historie města

Písemné prameny se o Pardubicích zmiňují poprvé ke konci 13. století a kolem roku 1340 byly povýšeny na město. V tehdejší době ho vlastnili páni z Dubé a poté páni z Pardubic, z jejichž rodu pocházel také Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup. Význam Pardubic byl tehdy v rámci regionu velmi vysoký, což se proměnilo až koncem 15. století.

Právě ke konci 15. století Pardubice začaly vzkvétat, a to především díky tehdejším majitelům, Pernštejnům. Vodní hrad, který zde tehdy stával, byl Vilémem z Pernštejna přebudován na gotickou rezidenci a později, jeho syny Janem a Vojtěchem, pak přestavěn na renesanční zámek. V současné době se zdejší zámecký komplex řadí k unikátním příkladům přechodu mezi hradní a zámeckou architekturou, kterých se na světě nedochovalo mnoho. Historická podoba Pardubic se dochovala takřka do současných dob, kromě jiného snad také proto, že zadlužení Pernštejni celé své panství v roce 1560 prodali.

Poté již město, také následkem válek, začalo upadat, což trvalo až do 19. století, kdy byly Pardubice propojeny železnicí, a kdy jimi v roce 1845 poprvé projel vlak. Městské hradby byly zrušeny, město re rozrůstalo a vzkvétalo nejen stavebně, ale i kulturně. V roce 1910 byl z Pardubic uskutečněn první dálkový let do Prahy Ing. Janem Kašparem.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Jádro Pardubic je dnes městskou památkovou rezervací, jejímž centrem je Pernštýnské náměstí, jemuž dominuje radnice. K náměstí se přichází Zelenou branou, která tvoří jednu z dominant celým Pardubicím svou charakteristickou měděnou střechou. Věž dosahuje celkové výšky 60 metrů a najdeme na ní reliéf s městským znakem, jehož autorem je Mikoláš Aleš. Z vyhlídkového ochozu věže je půvabný pohled na celé město i jeho okolí a nedalekou Kunětickou horu. Přímo na náměstí se pak nachází řada gotických domů, které prošly pozdější renesanční přestavbou.

Další významnou pamětihodností Pardubic je kostel sv. Bartoloměje, který nechal počátkem 16. století vystavět Vilém z Pernštejna, a který měl sloužit jednak jako chrám minoritů a jednak také jako pohřebiště členů české větvě Pernštejnů.

K vůbec nejstarším pamětihodnostem Pardubic se řadí také kostel Zvěstování Panny Marie, který ve 14. století založil Arnošt z Pardubic.

Příkladem pardubické moderní architektury jsou stavby na Náměstí republiky, mezi něž patří divadlo, Komerční banka od Josefa Gočára nebo obchodní centrum Grand, také dílo téhož architekta. Při pravém břehu řeky Chrudimky se nachází mlýny, taktéž od Josefa Gočára.

Opomenout nesmíme samozřejmě ani pardubický zámek, který je v tomto městě hlavním turistickým lákadlem.

 

Autor: Andrea Štyndlová