ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna

Buštěhrad, dříve Buštěves nebo Buckov, je město mezi Kladnem a Prahou. Začalo psát svou historii mnohem dříve než jeho okresní město. První zmínky pocházejí z r. 1209. V té době tu stával hrad, kolem něhož se postupně rozrůstala vesnice. Torzo hradu poskytovalo postupně stavební materiál pro okolní domy a začlenilo se do obytné zástavby. Jedna z ulic, která dnes prochází bývalým nádvořím, se jmenuje Starý hrad. Propojení staletých zdí, brány a architektonických prvků hradu s rodinnými domky, působí nostalgicky i tajemně.

Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Revoluční, Buštěhrad
GPS: 50.15578170, 14.18933080
Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna map

Buštěhrad - městečko ve stínu Kladna - zajímavosti

Buštěhradský zámek, známý mimo jiné i díky politickým kauzám, byl vystavěn v roce 1699. V současnosti je to rozsáhlá, značně zchátralá stavba. Svého času ale hostila svrženého francouzského krále Karla X. a Joachima Barranda. Zámecký park, ač není nijak veliký a nehonosí se vzácnou florou, je nově upravený, s lavičkami, dětským hřištěm a stíní ho mohutné stromy. Dříve tam bývalo letní kino. Na zámek navazuje kostel Povýšení sv. kříže. Nechybí ani fara, ve které je základní umělecká škola. Při hlavní silnici, vedoucí nad zámkem stojí barokní mariánský sloup.

Buštěhrad se pyšnil od r. 1497 i právem várečným. Pivo Buštěhrad bylo vyhlášené svou kvalitou. Pivovar bohužel v minulosti neustál nově uzákoněné podmínky pro výrobu piva a v roce 1967 byl provoz ukončen. Budovy pivovaru, které také notně poznamenal zub času, stojí u starého rybníka na náměstí. Zde je i jedna z několika místních kapliček, socha Panny Marie a zbytky pranýře.

Od starého rybníka je výhled na velkou budovu základní školy, kterou prošlo několik generací dětí z okolních obcí, včetně dětí lidických. Půjdete-li od rybníka podél bývalého kina a hotelu, ocitnete se u muzea Oty Pavla. V Buštěhradě (po kladensku „na Buštěhradě“) žila rodina Popperova, ve které malý Ota vyrůstal. Pavel je jméno, pod kterým psal. Druhý „nový“ buštěhradský rybník za muzeem je onen rybník s kapry, známý z jeho povídky.

Zajímavými místy Buštěhradu nás provede Historická stezka z 25 zastaveními. Text je vkusně zasazen do keramických rámečků, které vyrobily děti ze ZUŠ. Město vám nabízí i naučnou stezku, která má 17 zastavení. Ta vám poskytnou informace o geologii, středověkém osídlení, dlažebních kostkách či o buštěhradských skautech.

Svého času se do povědomí dostala i buštěhradská halda, rozkládající se na okraji obce. Původně se na ní vyvážela struska a další odpad z kladenských hutí.  Halda byla nazývána časovanou chemickou bombou. V jejích útrobách probíhaly vlivem tepla z doutnající strusky nebezpečné chemické procesy. Rozruch kolem této problematiky postupně opadl a dnes je zarostlá halda předmětem zájmu snad jen odborníků.

Opomenout byste neměli ani malou Zoo v buštěhradské části Zájezd. Uvidíte zde mimo jiné i velbloudy, klokany, rysa či ocelota a lemury.

 

Autor: Ivana Dondová