ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Poděbrady

Půvabná poloha v Polabské nížině u břehů řeky Labe, jen necelých 50 km ve směru na východ od Prahy, činí z Poděbrad mimořádně malebné středočeské město, vyhledávané nejen turisty, ale navíc také lázeňskými pacienty. V každém případě zde můžete obdivovat celou řadu historických památek, užívat si ozdravných procedur nebo kulturních akcí. Lázeňské město Poděbrady láká návštěvníky během celého roku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Husova, Poděbrady
GPS: 50.14229420, 15.11831170
Poděbrady map

Poděbrady - zajímavosti

Ve Středočeském kraji se Poděbrady s počtem obyvatel, který převyšuje 13 000, řadí mezi ta nejvýznamnější města. Není proto divu, že jej každoročně zaplavují tisíce návštěvníků, zvlášť uvědomíme-li si jeho dlouhou historii, poklidnou atmosféru zdejších kolonád, příjemnou zeleň zdejších parků nebo stylové kavárny u břehů řeky Labe.

Historie města

Ještě před vznikem českého státu vedla mezi Prahou a východními Čechami důležitá obchodní cesta a nedaleko brodu Labe v této době vznikla osada, nazývaná "pode brody". Název Poděbrady je v historických pramenech zmiňován až ve 2. polovině 12. století, ale zcela jistě se vyvinul z původního názvu zdejší osady.

Během 60. let 13. století zde Přemysl Otakar II. nechal vystavět kamenný vodní hrad, který se společně s dalšími faktory zasloužil o rozsáhlou sídelní aglomeraci v podhradí.

Poděbrady nejvíce prosperovaly za vedení pánů z Kunštátu, jejichž neznámějším představitelem byl bezesporu Jiří z Poděbrad, který se také klíčově podílel na povýšení osady na město roku 1472. Za třicetileté války byly Poděbrady značně poškozeny, stejně tak jako 1832, kdy se na tehdejším stavu podepsal ničivý požár. Dále se pak smělo ve městě stavět pouze z kamene.

Roku 1905 byl na zámeckém nádvoří navrtán pramen léčivé vody a od té doby se Poděbrady proměnily v lázeňské město.

Co je zde k vidění?

Během návštěvy Poděbrad je takřka nutností navštívit zdejší zámek, lázeňský park s proslulými květinovými hodinami, náměstí se sochou Jiřího z Poděbrad a mariánským sloupem. Ve městě se nachází také kostel Povýšení sv. Kříže nebo Havířský kostelík.

 

Autor: Andrea Štyndlová