ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Úštěk ptačí domky

Snad jen málokterý turista o jeho kráse ví. Řeč je o jedné z nejmenších městských památkových rezervací v České republice a městečku, položeném přesně uprostřed cesty z České Lípy do Litoměřic. Jeho název je Úštěk a je položeno v poměrně náročném terénu, což dalo vzniknout zdejší pozoruhodnosti: ptačím domkům.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: 1. máje 30, Úštěk
GPS: 50.58393670, 14.33625940
Úštěk ptačí domky map

Úštěk ptačí domky - zajímavosti

Cesta k náměstí

Město dýchá historií nejen ve svém centru a vklíněním do pískovcového bloku si získalo zajímavou podobu. Už při kraji města narazíte na domky, vyhlížející jako by byly součástí menší vesničky a ihned, co je minete, povede vás cesta k místnímu náměstí, položenému na nejvyšší části Úštěku.

Náměstí a Ptačí domky

Náměstí se obvykle noří do poklidné atmosféry a turisty zaujme především řadou působivě dekorovaných domků a zdejší dominantou, kostelem sv. Petra a Pavla. Pár set metrů odtud narazíte na židovskou synagogu a od ní už je to co by kamenem dohodil ke zmíněným Ptačím domkům.

Ze předu mají Ptačí domky docela obyčejný vzhled. Působí dojmem několika nižších domků s klasickým průčelím. To pravé kouzlo však spatříte, pokud je obejdete a pohlédnete na ně zespodu. Právě v ten moment vám jejich dřevěné přístavky dokonale připomenou malá ptačí hnízda. Zezadu mají domky více pater, což působí o to zvláštněji.

Ptačí domky v Úštěku byly vystavěny v 19. století.

Nejkrásněji je zde v létě

Do Úštěku za Ptačími domky můžete samozřejmě vyrazit během celého roku. Na svém kouzlu totiž neztrácí v žádném ročním období! Nicméně v létě zde na vás bude čekat množství výstav, akcí, trhy a historické jarmarky.

Úštěk je mimořádně malebným místem, ve kterém se natáčely hned dva známé filmy: Kolja a muzikál Rebelové.

 

Autor: Andrea Štyndlová