ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Litoměřice

Severočeské Litoměřice se rozkládají při soutoku Ohře a Labe při hranicích Českého středohoří a Polabské nížiny. Malebná poloha, bohatá historie a řada památek řadí Litoměřice k vůbec nejkrásnějším městům v naší republice.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velká Dominikánská, Litoměřice
GPS: 50.53384640, 14.13159110
Litoměřice map

Litoměřice - zajímavosti

Historie města

Již na počátku našeho letopočtu byla oblast kolem dnešních Litoměřic osídlena Kelty, což bylo jistojistě způsobeno samotnou oblastí poblíž dvou řek, která byla již tehdy mimořádně úrodná. Nedaleko slovanského hradiště bylo později, v 10. století, Boleslavem I. založeno nové hradiště, které bylo v pozdějších letech jedno z nejdůležitějších měst v českých zemích. Během 11. století se zde usadili dominikáni, minorité a křížovníci s červenou hvězdou.

Středověk pro město znamenal rozvoj obchodu, řemesel a významně se zde rozvíjelo vinařství. Ve středověku také Litoměřice dostaly darem od Karla IV. vrch Radobýl speciálně za účelem založení vinic a vinohradů.

Narozdíl od jiných měst, nebyly Litoměřice husitskými válkami až tak zasaženy. Naopak zde byl vybudován důležitý dřevěný most přes řeku Labe a byly vystavěny pevnější hradby, řada kamenných domů a radnice.

Starých hradeb se Litoměřice začaly zbavovat až počátkem 19. století. Kvetlo zde pivovarnictví a potravinářský průmysl, zlepšovala se kultura obecně.

Dvacáté století se přirozeně neslo na vlnách tragédií v podobě bombardování, odsunu Němců, následného znárodňování a panelových výstaveb. I přesto si však Litoměřice uchovaly svůj půvab a dnes se řadí k těm nejhezčím městům v České republice.

Památky a zajímavá místa

Centrem historického jádra Litoměřic je Mírové náměstí s cennými domy. V jeho rohu najdeme barokně upravovaný kostel Všech svatých, z dalších církevních staveb stojí za shlédnutí kostel sv. Václava nebo katedrála sv. Štěpána.

V okolí Litoměřic se nachází řada přírodních zajímavostí, z nichž je největším lákadlem Milešovka, Boreč nebo Lovoš.

Příjemný výlet slibují také zříceniny hradů Košťálov, Kostomlaty pod Milešovkou a Házmburk.

 

Autor: Andrea Štyndlová