ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Památník obětem komunismu Liberec

Když se řekne Památník obětem komunismu, nejspíš se vám vybaví ten, jenž stojí u spodní stanice lanovky na Petřín na Můstku. Pozor ale, nevšední Památník obětem komunismu naleznete i v Liberci.

Památník obětem komunismu Liberec

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jablonecká, Liberec
GPS: 50.76779970, 15.06689670
Památník obětem komunismu Liberec map

Památník obětem komunismu Liberec - zajímavosti

Tento památník se nachází v parku v Jablonecké ulici, de facto hned naproti Liebiegovu zámečku, k němuž se dostanete přímou cestou od Harcovské přehrady.

Liberecký památník byl na rozdíl od toho pražského, odhalen v roce 2006. Dílo má podobu zcela jednoduchého monumentálního kvádru o rozměrech 3,2 x4,5x0,7 m. jenž je z obou stran opatřen zrcadlovými tabulemi pokoveného skla o tloušťce 18 mm. Jedna tabule přitom váží 800 kg. Zrcadla jsou vsazena do ocelového rámu. U paty památníku je do dlažby zapuštěn zrcadlově převrácený nápis čitelný v odrazu: „Sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš nebo omezuješ.“

Součástí díla jsou i tři 10 metrové parkové lavice z lepeného dřeva.

Památník vytvořila architektonická kancelář SPORADICAL a autory jsou Petr Janda, Aleš Kubalík, Josef Kocián a Jakub Našinec.  Zajímavé je, že první dva autoři podali rovněž společný návrh i na pražský památník.

Někdo může namítat, že jde o naprostou jednoduchou věc, ale má ohromnou sílu. Památník je minimalistický a čistý záměrně… to, aby ještě více zdůraznili čistotu duše, váhu svědomí, nevinnosti, a také i toho, zda se dotyčný sám na sebe dokáže podívat do zrcadla. Někdy je prostě zbytečné užívat přílišného množství slov.

Jde o to jen umět tak trochu číst mezi řádky…