ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Památník obětem komunismu Praha

I když se do soutěže o tvorbu Památníku obětem komunismu i zde přihlásili stejní tvůrci, co v Liberci, nakonec v Praze neuspěli. Autorem pražského pomníku je sochař Olbram Zoubek, přičemž se na konceptu podíleli architekti Zdeněk Hözl a Jan Kerel.

Památník obětem komunismu Praha Památník obětem komunismu Praha

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vítězná, Praha 1
GPS: 50.08110000, 14.40390030
Památník obětem komunismu Praha map

Památník obětem komunismu Praha - zajímavosti

Pomník se nachází na křižovatce směřující k Mostu 1. Máje a Národní třídu. Dále se nachází rovněž i v ose mezi Hvězdárnou na vrcholu Petřína a Vítěznou ulicí v údolí. Jde o výrazný monument, jenž nenechá nikoho chladným. Bohužel někdy i v negativním slova smyslu, jelikož na něj mají vandalové poměrně spadeno. Dokonce se zde objevil i poněkud bizarní útok výbušninou, za nímž stál autor celé řady bombových útoků. Nutno říct, že zdejší akce se mu stala osudná, protože zemřel na následky zranění, jež si způsobil právě zde svými aktivitami.

Pomník obětem komunismu představuje masivní schodiště, jehož součástí je 7 soch. Všechny naleznete v horní části. První je celá a ty další představují postupně korodující mužské postavy, jež mají symbolicky znázorňovat postupné fyzické i psychické utrpení mužů určených k likvidaci.

V dolní části schodiště je napsáno: „Oběti komunismu 1948 – 1989, 205 486 odsouzeno, 248 popraveno, 4500 zemřelo ve věznicích, 327 zahynulo na hranicích a 170 938 občanů emigrovalo.

Stejná informace pak běží na bronzovém pásu napříč celým schodištěm. Pomník byl odhalen 22. 5. 2002.

 

Autor: Adriana Dosedělová