ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Přivýšina u Prachovských skal

Přivýšina je součástí východní strany Prachovských skal. Tento celkem krátký skalnatý hřbet naleznete na okraji Prachova, přímo nad Jinolickými rybníky. Jejím nejvyšším bodem je stejnojmenný vrchol, který je vlastně vůbec nejvyšším vrcholem celé Prachovské pahorkatiny a nachází se ve výšce 464 metrů nad mořem.

Přivýšina u Prachovských skal Přivýšina u Prachovských skal Přivýšina u Prachovských skal Přivýšina u Prachovských skal

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Prachov
GPS: 50.46573000, 15.32051970
Přivýšina u Prachovských skal map

Přivýšina u Prachovských skal - zajímavosti

Hřeben vznikl vulkanickou činnosti a nachází se zde turisty poměrně neznámé, leč zajímavé, malé skalní město. Místo je dobře dostupné hned po několika turistických trasách, z nichž nejmírnější a nejrychlejší vede z prachovské silnice po modré.  Po široké lesní cestě na vrchol Přivýšina vyšlapete snad za 30 až 45 minut (to, když se budete hodně kochat). Na vrcholu kopce naleznete nejen rozcestník, ale také úchvatnou Vyhlídku Václava Čtvrtka. Z této vyhlídky můžete vidět město Jičín, Ostrožno, Veliš a Zebín. Vrchol Přivýšina je od Prachova vzdálen pouze 1,3 kilometru.

Zdejší rozcestník vám dá na výběr:

• Pokračovat po modré na konec Přivýšiny, kde naleznete ve výšce 439 metrů nad mořem vrchol Brada, odkud můžete pokračovat přes stejnojmennou obec až do 5 kilometrů vzdáleného Jičína. Kdysi se na Bradě nacházel hrad, dnes tu stojí pamětní kříž a dvě sochy svatých v upomínce na bitvu u Jičína z roku 1866.

• Pokračovat po žluté až k Jinolickým rybníkům, které jsou významným rekreačním střediskem Českého ráje. Rybníky jsou odtud jen 3,5 kilometru po pohodlné cestě, jež pozvolna sestupuje dolů.

• Jít zpět po zelené, tedy jít přes celé zdejší skalní město, abyste nakonec skončili kousek nad prachovskou silnicí zase na modré turistické značce.

Přivýšina je mnohem menší lokalita, než centrum Prachovských skal. Zdejší výlet na vrchol a prohlídka skalního města vám zabere maximálně 2 hodiny, i tak se však návštěva tohoto místa rozhodně vyplatí.

 

Autor: Adriana Dosedělová