ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rašeliniště Jelení lázeň

Vrchovištní rašeliniště, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin a jezírka najdeme mezi Malou a Velkou Deštnou v Orlických horách a nazývá se Jelení lázeň. Dříve tuto přírodní rezervaci obklopovaly lesy, ale v současné době se kolem nachází rozsáhlé paseky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Zákoutí
GPS: 50.31058080, 16.39800220
Rašeliniště Jelení lázeň map

Rašeliniště Jelení lázeň - zajímavosti

Jelení lázeň najdete asi 1 km ve směru na sever od vrcholu Velká Deštná - nejvyššího vrcholu v Orlických horách. Rozloha Jelení lázně je 3,62 ha a její délka je 1 km. Je položena v nadmořské výšce 1 070 metrů.

Přírodní rezervací byla Jelení lázeň vyhlášena v roce 1982.

Důvodem ochrany tohoto území jako přírodní rezervace je hřebenové rašeliniště typu vrchoviště, kde se vyskytuje charakteristická ohrožená flóra, fauna a typické rašelinné jevy. Rašeliniště Jelení lázeň zde přechází v subalpinské smrčiny a romantická zákoutí zde vytváří četná jezírka.

TIP: Nejlákavějším tipem na výlet v okolí Jelení lázně je bezesporu Velká Deštná, položená v nadmořské výšce 1 115 metrů a asi 3 km od Deštné. Přímo na vrcholu se nachází rozhledna Štefanova vyhlídka, ze které je za dobré viditelnosti možné spatřit i Hradec Králové.

Celková plocha rašeliniště není nijak velká. Jednotlivé vrstvy dosahují 0,5 - 1 m. Ze vzácných druhů rostlin je zde k vidění například borůvka bažinná, bradáček srdčitý, kyhanka sivolistá nebo suchopýr pochvatý.

TIP: Na cestu do Jelení lázně se můžete vydat po Jiráskově cestě, což je naučná stezka, značená červenou turistickou značkou. Jedná se o největší hřebenovou cestu v Orlických horách.

 

Autor: Andrea Štyndlová