ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Borecké skály

Borecké skály naleznete jeden kilometr západně od centra městečka Rovensko pod Troskami. Stejně daleko je i obec Borek, který leží na druhé straně Boreckého lesa. Borecké skály také geograficky spadají do Českého ráje a od roku 1985 jsou také chráněnou přírodní památkou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Rovensko pod Troskami/Borek pod Troskami
GPS: 50.53724000, 15.24236970
Borecké skály map

Borecké skály - zajímavosti

Do Boreckých skal se dostanete buď z Borku pod Troskami, anebo z Rovenska pod Troskami, po modře vyznačené turistické značce. Z každé strany je nutné přejít přes louku, která sahá až k 120 let starému borovicovému lesu (jež je nazýván také Pohádkový les). Uvnitř tohoto lesa se skrývá zajímavé pískovcové skalní město. Tyto skály jsou nevšední nejen díky porostu a velice výjimečným panoramatům, ale také i pro své velmi zajímavé tvary. Ty, zdejší skály získaly díky povětrnostním podmínkám a neustálému zvětrávání. Skalní město se rozkládá od 100 m. n. m. až do výšky 360 m. n. m. Pískovcové skály v této lokalitě jsou povětšinou vysoké cca 25 – 30 metrů. Pískovcové skály charakterizuje skutečnost, že jsou vytvořeny z několika vrstev (z hrubozrnného žlutého pískovce, středně hrubozrnného pískovec a jílovito-prachového pískovce). Na skalách to pak poznáte podle velice nevšední sedimentace textur. Na dramatičnosti přidají také tamní kaňony a komíny. Velký dojem tu dělá i celá řada hlubokých dutin a převisů.  Borecké skály se rozkládají na území o 29,3 a mají tvar písmene „C“.

Nejvyšší vrchol Boreckých skal naleznete hned na začátku (blíže k Rovensku pod skalami), jedná se o vrchol Bor s nadmořskou výškou 360 metrů. Název skal je odvozen od skutečnosti, že celý povrch pokrývá více než 120 let starý borovicový porost. Kousek od Boru naleznete Čechovu vyhlídku, která vám nabízí ten nejkrásnější výhled na Trosky. Protější skála Želva zde má roli patronky a ochránkyně skal. Vstup do skal je volný, přičemž sem vede jak pěší stezka, tak i velice využívaná a oblíbená cyklostezka.

 

Autor: Adriana Dosedělová