ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Obří skály

Úchvatné Obří skály v Jeseníkách vytváří poblíž Ramzovského sedla zajímavou dominantu v podobě zvětralých skalisek, vysokých asi 15 metrů. K samotné skále se vztahuje pověst o obru Amíkovi, který se vsadil s obrem ze sousedního kraje, že skalní blok dohodí dál než on. Sázku prohrál a v zápalu vzteku pak skálu rozťal na dva kusy. Při pohledu na skalisko plné žlábků a pokliček možná i vy dáte pověsti za pravdu...

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lipová-lázně
GPS: 50.19772720, 17.10105890
Obří skály map

Obří skály - zajímavosti

Tato mohutná skaliska se tyčí v nadmořské výšce 1082 m.n.m., přímo u kraje Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník a skýtají kouzelný pohled směrem k Rychlebským horám, ke Kralickému Sněžníku a dokonce i na polskou stranu, kde jsou za dobré viditelnosti rozeznatelné jednotlivé vrcholky.

Samotné podloží je zde tvořeno keprnickou ortorulou, charakteristickou u těchto skalisek  procesem zvětrávání, které zde vytváří skalní okna, pokličky, hřiby a žlábky, a ty pak i přes zákaz využívají nadšení horolezci.

Na samotný vrchol Obřích skal je vstup zakázán, ale vystoupat se samozřejmě dá k jejich vrcholu, kde je také umístěn přístřešek pro turisty. Výlet na Obří skály lze spojit s trasou na Ramzovou nebo blízký Keprník, odkud je nádherný kruhový výhled na blízké i daleké okolí, například Krkonoše.