ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Toulovcovy Maštale

Nechte se zlákat kouzelnou procházkou přírodní rezervací Toulovcovy maštale a načerpejte novou energii a klid ze zdejších pískovcových útvarů! Novohradka zde vyhloubila malebné potůčky, linoucími se skrz skalní údolí, jeskynní díry vám poskytnou chládek i v největším horku a výpravu můžete završit výhledem z vrchu Toulovcovy rozhledny!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Budislav
GPS: 49.81503000, 16.14459030
Toulovcovy Maštale map

Toulovcovy Maštale - zajímavosti

Bylo by asi dobré začít nejdřív u samotného Vavřince Toulovce. Je pokládán za významnou osobnost z Litomyšlska, narodil se v půlce 14. století v Sebranicích a pověsti o něm praví, že byl v mládí loupeživým rytířem, který měl v Toulovcových maštalích svůj úkryt a pořádal zde loupeživé výboje. Ke stáří už se o něm však hovoří jako o váženém měšťanovi, který proslul svou dobročinností. Kouzelné místo Toulovcovy maštale získaly, společně se zdejší rozhlednou, název právě po něm.

Toulovcovy maštale leží u Budislavi, přibližně 15 km od Litomyšle směrem na jihozápad. Jedná se o přírodní oblast s pískovcovými skalami, které zde vytváří zajímavé útvary, jako například v případě Kolumbova vejce. Nachází se zde celá řada podivuhodných míst, z nichž jmenujme třeba jeskyni s ložnicí  a předsíní, Kazatelnu nebo Dudychovu jeskyni. Toulovcovy maštale jsou protkány řadou turistických stezek. Za projití rozhodně stojí například ta, která vede do Nových Hradů, kde se nachází zámek.

U kraje Maštalí byla roku 2002 veřejnosti zpřístupněna Toulovcova rozhledna.