ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Skalní bludiště Mšeno

Skalní labyrint se rozkládá v CHKO Kokořínsko, přibližně 2,5 km ve směru na severozápad od obce Mšeno. Tvoří ho skalní soutěsky, pravoúhle rozpukané pískovce a komíny. Je položeno na trase Cinibulkovy stezky, která se táhne přes oblast Kokořínska. Kromě toho v těsné blízkosti skalního bludiště vede Mšenský okruh, okružní cesta značená žlutou turistickou značkou a dlouhá asi 11 km.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Mšeno
GPS: 50.45588860, 14.61850750
Skalní bludiště Mšeno map

Skalní bludiště Mšeno - zajímavosti

Je tvořeno úzkými spojujícími chodbičkami v bloku z pískovce, které se vzájemně kříží. K jejich vzniku došlo během zvětrávání horniny a díky puklinám v pískovci, které se právě tímto procesem postupem času zvětšují. Díváte-li se na skalní bludiště u Mšena z ptačí perspektivy, připomíná vám skupinu skalních útvarů.

Jak se ke skalnímu bludišti dostat?

Skalní bludiště je velmi snadno dostupné jak v případě, vydáte-li se sem autem, tak i pro cyklisty a pěší. Je totiž jen několik málo metrů od silnice spojující Mšeno a osadu Ráj. Do bludiště se vstupuje po strmých schodech vytesaných do skály.

Cesta skalním bludištěm

Ke skalnímu bludišti vede cesta kolem frekventované silnice, u které zejména během léta parkuje řada aut. Ihned, jakmile sem vstoupíte, dáte za pravdu názvu - bludiště. Zdejší spleť roklí, soutěsek a skalních chodeb vás totiž dokáže zmást natolik, že se v něm skutečně můžete snadno ztratit. Na druhou stranu se zabloudění můžete vyhnout tím, že se budete držet turistických značek, které vás po projití bludištěm vyvedou zase k silnici směřující do Romanova a k hájence Na Rovinách.

Cestou k Pokličkám

Vydáte-li se pak z Bludiště na Vojtěchov až k Boudecké rokli a odtud pak k údolí Pšovky Máchovou cestou, dojdete k rozcestí Pokličky. Od parkoviště vás pak modrá turistická značka zavede k Pokličkám, poměrně ojedinělému skalnímu útvaru, k jehož vzniku došlo procesem zvětrávání jednotlivých vrstev pod železitými pískovci, které vykazují větší odolnost.

 

Autor: Andrea Štyndlová