ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Soutěsky Kamenice

Půvabnou krajinou Českého Švýcarska protéká řeka Kamenice, klikatící se soutěskami a hlubokými kaňony kvádrových pískovců. Jedná se o skutečně kouzelné místo a tip na výlet, který rozhodně stojí za vidění.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hřensko
GPS: 50.87161720, 14.26094280
Soutěsky Kamenice map

Soutěsky Kamenice - zajímavosti

Po směru toku řeky Kamenice uvidíte soutěsky:

  • Ferdinandova soutěska
  • Ve Strži - část za Dolským mlýnem
  • Divoká soutěska
  • Edmundova soutěska

Kolem Edmundovy a Divoké soutěsky vede žlutá turistická značka. Narazíte zde sice na neschůdné úseky, ovšem zde je přechod zajištěn převozem pomocí pramic. Kamenice se klikatí kolem strmých skal o výšce 50 až 90 metrů a výše proti proudu naopak na žádnou cestu nenarazíte a skály zde ve většině případů ústí přímo do řeky.

Část od Kostelního dolu u Dolského mlýna a obcí Hřensko je počáteční část NP České Švýcarsko a turisté se zde nesmí pohybovat mimo vyznačené stezky.

Ferdinandova soutěska

Jedná se o část mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem, kde skály strmě spadají do vody, a kde je povolen pohyb mimo turisticky značené stezky.

Ve Strži

Úsek nazývaný Ve Strži má charakter divoké rokle mezi Divokou soutěskou a Kostelním dolem. Veřejnosti není přístupný a příroda je zde člověkem takřka nedotčená.

Edmundova soutěska

Původně byla tato soutěska nepřístupná, teprve až na konci 19. století byla z iniciativy knížete Edmunda Clary-Aldringena zahájena stavba stezky. Ta vás povede tunýlky v nitru skal, přes jezy a lávky malebnou krajinou Českého Švýcarska.

Divoká soutěska

V místech, kde je Mezní můstek, přímo navazuje na Tichou (Edmundov) soutěsku. K jejímu zpřístupnění došlo roku 1989.


Edmundovou a Divokou soutěskou lze projet na lodičce, poháněné lidskou silou. Řeka vás povede kolem skalních útvarů, o nichž se dozvíte něco zajímavého přímo od převozníka.

 

Autor: Andrea Štyndlová