ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pulčínské skály

Přestože jsou v České republice mnohem známější skalní útvary jako Prachovské skály nebo Adršpašsko-teplické skály, podobný význam mají na území Moravy a Slezska Pulčiny nebo také Pulčínské skály. V oblasti moravských Karpat jsou největším pískovcovým skalním městem a mezi trampy jsou opravdovým pojmem, stejně jako třeba pro Čechy Sázava.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pulčín-Hradisko
GPS: 49.22816920, 18.07895140
Pulčínské skály map

Pulčínské skály - zajímavosti

Skály Pulčiny najdeme poblíž obce Pulčín v jihozápadní části Javorníku a mají charakter mohutného skalního pískovcového bloku. Je-li řeč o obci Pulčín, je rozhodně třeba zmínit fakt, že se jedná o nejvýše položenou obec na Moravě. Turisty jsou Pulčínské skály vyhledávané v jakémkoli ročním období.

Národní přírodní rezervace Pulčínské skály

K vyhlášení NPR Pulčínské skály - Hradisko došlo roku 1989. Rozprostírá se na ploše bezmála 73 ha a je položena v nadmořské výšce od 510 do 773 metrů (převýšení je zde tedy 263 metrů). V kraji jsou tyto skály skutečnou dominantou, kterou nelze přehlédnout.

Pulčínské skály tvoří skalní bloky, jednotlivá skaliska, vysoké skalní stěny o výšce až 20 metrů, sutě a izolovaná skaliska. Najít zde ale můžeme také jeskyně s pseudokrasovými útvary. Jsou celkem čtyři:

• největší z nich se nazývá Velryba, je puklinová a její délka je přibližně 42 metrů
• další je známá jako Pod Kazatelnou II, její délka je asi 15 metrů
• délka Hliněné jeskyně je asi 25 metrů
Lizinka, poslední z jeskyně, je dlouhá kolem 6 metrů

Nejvýznačnější části Pulčínských skal se nazývají Izby, Pět kostelů a Zámčisko, najdeme je na vrcholu Hradisko a tvoří je třetihorní pískovce. Nejvýraznější je pak Lidmilina skála, Trtol a Zkamenělý kostel.

Půvabný výhled se vám naskytne ze Zámčiska, kde je také umístěna vrcholová kniha. Původně stál v těchto místech dřevěný skalní hrádek, po kterém se do současné doby dochovaly pouze skalní schody a zátesy ve skále.

Cesta na Pulčínské skály

  • z obce Pulčín po červené TZ
  • z obce Lidečko po modré TZ

Kam v okolí?

Okolí Pulčínských skal je velmi malebné a skýtá řadů možností, kam vyrazit na výlet. Jedním z tipů jsou Čertovy skály, nacházející se asi 3 km  od skal. Do dvaceti kilometrů je také hrad Vršatec a Lednica a za návštěvu a procházku stojí také rozhledna Čubův kopec, vzdálená od Pučínských skal asi 5 km.

 

Autor: Andrea Štyndlová