ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Krudum u Horního Slavkova

Nechte se okouzlit pohledem na Krušné hory a okolí Sokolova z výšky téměř třiceti metrů a navštivte Rozhlednu Krudum!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horní Slavkov
GPS: 50.13750300, 12.72929300
Rozhledna Krudum u Horního Slavkova map

Rozhledna Krudum u Horního Slavkova - zajímavosti

Rozhledna železné konstrukce se nachází na hoře Krudum, asi 8 km směrem na západ od Horního Slavkova a přibližně 10 km od Sokolova směrem na jihovýchod. Vystavěna byla roku 2008 a veřejnosti oficiálně zpřístupněna 15. října téhož roku.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 835 metrů, její celková výška je 50 metrů a vyhlídková plošina je položena ve výšce 29,5 metrů. Vede na ni celkem 152 schodů a naskytne se vám z ní krásný pohled na Krušné a Doupovské hory, Chodov, Slavkovský les, Ašsko a další.

Na rozhlednu se můžete dostat např. z konce Hruškové po místním značení na Krudum. Cesta je dlouhá asi 3 km a na rozhlednu vás dovede také žlutá turistická značka.
Další cesta vede z jihu ze zaniklé osady Milíře. Sem se odbočí vpravo ze silnice, spojující Vítkov a Podstání. Na rozhlednu odtud vede také zelená turistická značka.

Od začátku dubna do konce října je rozhledna volně přístupná a otevřená denně bez omezení. Rozhledna bývá zavřená nebo platí zákaz vstupu na ni za nepříznivého počasí nebo při bouřce.

Krudum je mystická hora u osady Hrušová na Sokolovsku, které se také někdy říká "Chrudim". Vztahuje se k ní mnoho pověstí a první rozhledna zde byla postavena mezi dvěma světovými válkami. Byla vysoká 10 metrů a říkalo se jí Kempfova po Andreasi Kempfovi, lékaři, pocházejícímu ze samoty u Krásna. Otevřena byla 11. září 1932. Po druhé světové válce však rozhledna sloužila vojenským účelům, nebyla ani minimálně udržovaná, a tak značně chátrala, až musela být v 70. letech stržena.


O stavbu nové rozhledny na tomto kopci se roku 2001 starala společnost Krudum a spol., ovšem jejich záměr bohužel nevyšel kvůli nedostatku finančních prostředků.


V roce 2005 projevil Český telekomunikační úřad snahu o to, postavit na kopci Krudum svůj stožár, který by sloužil jako monitorovací stanice. Krajský úřad Karlovarského kraje i město Loket souhlasilo s myšlenkou, aby vysílač sloužil současně i jako rozhledna. S tím ovšem nesouhlasil Klub českých turistů, kterému vadila především plánovaná typizovaná a nevzhledná stavba. Stavba však byla přece jenom prosazena, a tak se s ní začalo v roce 2008.


V současné době se o její provoz starají Loketské městské lesy.

 

Autor: Andrea Štyndlová